Na hlavný obsah

Dánsko nakúpi jódové tabletky, obáva sa jadrovej nehody na Ukrajine

V súčasnosti mu podľa ministra zdravotníctva nebezpečenstvo nehrozí.

Dánsko nakúpi jódové tabletky, obáva sa jadrovej nehody na Ukrajine
Na ilustračnej snímke jódové tabletky. Foto: ČTK/DPA

Dánsky zdravotnícky úrad, ktorý znepokojuje vojna na Ukrajine, v pondelok (11. 4.) oznámil, že nakúpi dva milióny jódových tabletiek, aby ochránil obyvateľov v prípade, že by prišlo neďaleko Dánska k jadrovej nehode. Informuje o tom agentúra Reuters.

„Vývoj udalostí za posledné dva roky v súvislosti s ochorením COVID-19 nám ukázal, že je dôležité, aby sme boli pripravení. Vojna na Ukrajine nám zase ukázala, že svet je nepredvídateľný,“ uviedol dánsky zdravotnícky úrad v súvislostí s nákupom jódových tabletiek.

Tie sa považujú za spôsob ochrany napríklad pred rakovinou štítnej žľazy, ktorú spôsobuje vystavenie rádioaktívnemu žiareniu.

Narastajúce obavy z možnej jadrovej nehody na Ukrajine podnietili niektoré európske krajiny navýšiť zásoby týchto tabletiek.

Dánsky minister zdravotníctva Magnus Heunicke v súvislosti s nákupom jódových tabliet uviedol, že najbližšia ukrajinská jadrová elektráreň je od Dánska vyše 900 kilometrov ďaleko. V súčasnosti Dánsku podľa neho nehrozí žiadne konkrétne riziko.

Dáni nemajú jedinú jadrovú elektráreň

Na území Dánska sa nenachádza ani jedna jadrová elektráreň. Jeho hranice sa však nachádzajú neďaleko niekoľkých jadrových elektrárni v Nemecku a Švédsku a v dánskych vodách sa vyskytujú i plavidlá s jadrovým pohonom. Dánsko tak plánuje jódové tablety využiť v prípade, ak by k jadrovej nehode prišlo v jeho blízkosti.

Dva milióny jódových tabliet by mali stačiť pre ochranu rizikových skupín, ktoré zahŕňajú deti a dospievajúcich ľudí, tehotné a kojace ženy. Tiež pre zamestnancov nevyhnutných pre chod krajiny, ktorí nie sú starší ako 40 rokov.

Podľa dánskeho zdravotníckeho úradu neboli totiž u ľudí, ktorí majú viac ako 40 rokov, zaznamenané žiadne účinky v súvislostí s užívaním jódových tabletiek. Prvá dodávka týchto tabliet by do Dánska mala doraziť o tri mesiace.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet