Na hlavný obsah

Exlíderku Mjanmarska Su Ťij odsúdili na päť rokov za mrežami

Dôvodom je korupcia.

Exlíderku Mjanmarska Su Ťij odsúdili na päť rokov za mrežami
Archívne foto - Aun Schan Su Ťij počas príhovoru pri príležitosti odovzdávania Nobelovej ceny za mier v nórskom Osle v roku 2012. Foto: SITA/AP

Súd v Mjanmarsku odsúdil zosadenú bývalú de facto premiérku Aun Schan Su Ťij na päť rokov väzenia za korupciu. Laureátka Nobelovej ceny za mier je vo väzbe, odkedy generáli mjanmarskej armády 1. februára 2021 zosadili jej civilnú vládu. Informuje v stredu (27. 4.) agentúra AFP, ktorá sa odvoláva na zdroj oboznámený so situáciou.

Mjanmarská vojenská vláda vzniesla voči Su Ťij viaceré obvinenia z korupcie a porušenia štátneho tajomstva. Prípad, za ktorý v stredu dostala trest päť rokov odňatia slobody, sa týka prijímania úplatku vo forme zlatých prútov a 600 000 dolárov v hotovosti.

Su Ťij už vlani odsúdili na šesť rokov odňatia slobody, keď ju súd uznal za vinnú v piatich bodoch obžaloby. A to vrátane nelegálneho dovozu a držby vysielačiek a z porušenia opatrení proti šíreniu koronavírusu.

Keďže za desať z 11 obvinení, ktoré voči Su Ťij vzniesli, jej hrozí až 15-ročné väzenie, celkovo by ju mohli odsúdiť až na 160 rokov odňatia slobody.

Su Ťij strávila v domácom väzení počas predošlej vojenskej vlády už viac ako 15 rokov. Najprv ju na slobodu po sérii rokovaní vedených Organizáciou Spojených národov (OSN) prepustili v máji 2002.

O rok neskôr, v máji 2003, ju po zrážkach opozície s bezpečnostnými jednotkami vládnucej junty opäť zatkli. Následne jej znovu nariadili domáce väzenie. Prepustili ju až po viac než siedmich rokoch, 13. novembra 2010. Po poslednom prevrate došlo k jej opätovnému uväzneniu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet