Na hlavný obsah

Fínsko a Švédsko sú v NATO vítané, vyhlásil Stoltenberg

Rozhodnutie je na nich.

Fínsko a Švédsko sú v NATO vítané, vyhlásil Stoltenberg
Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg. Foto: TASR/AP

Fínsko a Švédsko by boli v Severoatlantickej aliancii (NATO) vítané, ak by sa do nej rozhodli vstúpiť. Toto rozhodnutie závisí od oboch krajín. Uviedol to v utorok (5. 4.) generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

„Je to na nich, no ak o to požiadajú, tak očakávam, že 30 spojencov ich privíta,“ povedal Stoltenberg počas predstavovania programu nadchádzajúcich dvojdňových rokovaní ministrov zahraničných vecí krajín NATO, ktorí sa uskutočnia 6. a 7. apríla.

NATO podľa Stoltenberga určite nájde spôsoby, ako riešiť akékoľvek bezpečnostné obavy oboch krajín, ktoré by mohli mať počas prechodného obdobia medzi predložením žiadosti o členstvo a jej ratifikáciou všetkými členskými krajinami.

Aliancia by tak hraničila s Ruskom

Severoatlantická aliancia má v súčasnosti 30 členských štátov, z ktorých 21 je súčasťou Európskej únie. Členské štáty EÚ, ktoré nevstúpili do NATO, sú Cyprus, Fínsko, Írsko, Malta, Rakúsko a Švédsko.

Po ruskej invázii na Ukrajinu prieskumy verejnej mienky vo Fínsku aj Švédsku naznačili ochotu obyvateľov týchto krajín vstúpiť do Aliancie. Táto možnosť čoraz viac získava aj podporu tamojších politických strán.

Vstupom Fínska by Aliancia mala priamu 1 340-kilometrovú hranicu s Ruskou federáciou.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet