Na hlavný obsah

Fínsko zvýši svoje vojenské výdavky

Reaguje tak na ruskú inváziu na Ukrajinu.

Fínsko zvýši svoje vojenské výdavky
Ilustračná fotka . Foto: TASR/AP

Fínsko v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu zvýši počas nasledujúcich štyroch rokov svoje vojenské výdavky o 2,2 miliardy eur. Peniaze pôjdu na stovky nových profesionálnych vojakov, lepšiu bezpečnosť hraníc a zbrane vrátane rakiet a munície. Informovala o tom stanica BBC.

Fínsko má 1 340 kilometrov dlhú hranicu s Ruskom. Ruská invázia na Ukrajinu vyvolala v krajine zvýšenú podporu vstupu do NATO.

Fínska premiérka Sanna Marinová cez víkend uviedla, že vojna znamená, že Fíni musia „vážne premýšľať o našom vlastnom postoji a prístupe k vojenskému spojenectvu“ – a rozhodnúť sa opatrne, ale rýchlo, a to v priebehu tejto jari.

Investície sa začnú okamžite

Šéf fínskej obrany Timo Kivinen povedal, že ruská invázia zdôraznila potrebu Fínska rýchlo sa operačne pripraviť bez ohľadu na diskusiu o členstve v NATO. Dodal, že investície do armády sa začnú okamžite.

Krajina sa už zúčastňuje na cvičeniach NATO. Podľa prieskumu verejnej mienky televízie YLE z minulého mesiaca až 62 percent Fínov podporilo plné členstvo krajiny v Aliancii. Ide o dramatický posun, keďže do začiatku ruskej invázie prieskumy verejnej mienky naznačovali, že Fíni sú proti vstupu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet