Na hlavný obsah

Hlas vyzval vládu na prijatie balíka zákonov Lex Slovensko

Má pomôcť Slovákom prežiť zdražovanie.

Hlas vyzval vládu na prijatie balíka zákonov Lex Slovensko
Predseda mimoparlamentného Hlasu-SD Peter Pellegrini. Foto: TASR

Mimoparlamentná strana Hlas-SD vyzýva vládu prijať tzv. Lex Slovensko – balík zákonov na zmiernenie zdražovania, aby občania nepadali pod hranicu chudoby. Uviedol to predseda strany Peter Pellegrini. Ak tak vláda neurobí, vyzval prezidentku, aby v tejto oblasti využila svoj vplyv.

„Pred stredajším (6. 4.) rokovaním vlády vyzývam vládu, predsedu vlády a jeho ministrov, aby konečne predstavili Lex Slovensko – sumár zákonov, ktoré majú pomôcť prežiť ľudom na Slovensku túto ťažkú dobu,“ spresnil Pellegrini.

Lex Slovensko by podľa jeho slov mal obsahovať účinnú pomoc ľuďom, ako napríklad mimoriadnu valorizáciu dôchodkov, zvýšenie dávok pre rodiny s deťmi, pomoc pre telesne postihnutých, chorých alebo osamote žijúcich ľudí.

Vláda musí podľa neho predstaviť tiež účinnú pomoc slovenskej ekonomike, predstaviť plán garancií dostatočného množstva energií, plynu a ropy pre priemysel.

„Musíme hovoriť aj o znížení spotrebnej dane na palivá, ako aj o znížení DPH v kriticky ohrozených sektoroch. Zároveň treba hovoriť aj o potravinovej bezpečnosti Slovenska,“ zdôraznil.

Krízová rada štátu

Pellegrini zároveň vyzval vládu, aby ustanovila krízovú radu štátu, ktorá by sa podobala Rade solidarity fungujúcej v minulosti. „Krízová rada štátu by vláde presne povedala za každý sektor, čo treba robiť,“ podčiarkol.

„Ak vláda spomínanú radu neustanoví a nepožiada o pomoc všetky segmenty slovenskej spoločnosti, musí do hry vstúpiť prezidentka. Keď prezidentka vidí, že vláda zlyháva, nestačí z jej strany len komentovať, nestačí robiť len stretnutia s vybranými skupinami v Prezidentskom paláci,“ dodal predseda Hlasu.

Podpredseda strany Erik Tomáš vyzval premiéra Eduarda Hegera (OĽANO), aby vnímal realitu a aby vláda pripravila balík zákonov. „Slovensko už potrebuje svoj Lex Slovensko. Čoraz viac ľudí padá pod hranicu chudoby a je to veľmi vážna situácia. Keď už ste si neosvojili naše návrhy, príďte s niečím vy sám alebo vaša vláda. Na túto biedu sa už nedá pozerať,“ dodal Tomáš.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko