Na hlavný obsah

Inšpekcia zakázala ďalšiu manipuláciu s loďou, z ktorej unikli ropné látky

Pozoruje, z ktorej časti lode môže dochádzať k úniku.

Inšpekcia zakázala ďalšiu manipuláciu s loďou, z ktorej unikli ropné látky
Zo švédskej osobnej lode unikli pri vodnom diele Gabčíkovo ropné látky. Olejové škvrny na hladine spozorovali v stredu poobede dispečeri vodného diela. Foto: TASR/SVP

Výletná loď, z ktorej unikli do Dunaja ropné látky, bude musieť ostať pri Gabčíkove, kým sa nezabezpečí jej presun do opraviska či prístavu. Slovenská inšpekcia životného prostredia (SIŽP) zakázala ďalšiu manipuláciu s loďou. Informoval o tom riaditeľ SIŽP Ján Jenčo.

Loď sa podľa Jenča plavila proti prúdu z Komárna do Bratislavy. Pravdepodobne z nej unikal motorový olej. „Inšpektori osadili na vodnej hladine sorpčné hady a aplikovali biodegradačný materiál,“ povedal.

„SIŽP nariadila vykonať prevádzkový pokus, z ktorej časti lode môže dochádzať k úniku. Je to pravdepodobne niektoré z manévrovacích zariadení, ktoré sa nachádza v čelnej časti lode,“ priblížil Jenčo.

Z osobnej lode unikli pri vodnom diele Gabčíkovo ropné látky. Olejové škvrny na hladine spozorovali v stredu (27. 4.) poobede dispečeri vodného diela. Loď zadržali v plavebnej komore, plavbu pozastavili a obnovili ju v noci.

Ropná škvrna sa podľa SIŽP rozliala do dĺžky ôsmich kilometrov. Pôvodcovi pri preukázaní spáchania správneho deliktu hrozí pokuta do výšky 165 000 eur.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko