Na hlavný obsah

Jej diela vyšli v takmer štyridsiatich jazykoch, Klára Jarunková by oslávila 100 rokov

Knihy čítali celé generácie detí aj rodičov.

Jej diela vyšli v takmer štyridsiatich jazykoch, Klára Jarunková by oslávila 100 rokov
Na snímke spisovateľka Klára Jarunková. Foto: TASR

Od narodenia najvýraznejšej a najprekladanejšej slovenskej spisovateľky Kláry Jarunkovej uplynulo 100 rokov.

Jej diela vyšli v takmer štyridsiatich jazykoch v Európe i vo svete, pričom mnohé z nich dosiahli v zahraničí niekoľko stotisíc výtlačkov. Spisovateľka vytvorila moderný, svojský a neopakovateľný typ prózy pre všetky vekové kategórie.

Klára Jarunková, rodená Chudíková sa narodila 28. apríla 1922 v Červenej Skale na Horehroní. Po maturite na dievčenskom gymnáziu v Banskej Bystrici dva roky učila na základnej škole.

Potom odišla do Bratislavy, kde na mestskej radnici pracovala ako úradníčka a popritom externe študovala filozofiu a slovenčinu na Filozofickej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Štúdium však nedokončila.

Knihy čítali celé generácie

V rokoch 1953-1954 pôsobila v literárnej redakcii Československého rozhlasu, neskôr bola redaktorkou satirického časopisu Roháč. Od roku 1984 žila na dôchodku v Bratislave.

 Spisovateľka Klára Jarunková. ZDROJ: TASR

Knihy Kláry Jarunkovej čítali celé generácie detí aj rodičov. Jej tvorba predstavovala novátorstvo v chápaní literatúry v období medzi detstvom, dospievaním a dospelosťou. 

Na príbehoch a udalostiach z každodenného života detí a mládeže, ktoré písala v prvej osobe, vytvárala prózu plnú humoru, vtipu, hry, ale aj citlivého vnímania, hodnotenia a svojráznej reakcie na vzťahy v rodine či škole.

Písala romány aj cestopisy

Reportáže, satirické črty a poviedky uverejňovala od roku 1953 časopisecky a v rozhlase. Knižne debutovala v roku 1960 cyklom humorne ladených čŕt o školákoch s názvom Hrdinský zápisník.

Pre deti a mládež potom napísala romány Jediná (1963), Brat mlčanlivého vlka (1967), Tulák (1973), Tiché búrky (1978). Z prózy pre deti sú známe tituly O jazýčku, ktorý nechcel hovoriť (1964), O vtáčikovi, ktorý vedel tajomstvo (1983), O dievčatku, ktoré išlo hľadať rozprávku (1984), Dedko a vlk (1989), O Tomášovi, ktorý sa nebál tmy (1978) alebo O psovi, ktorý mal chlapca (1974).

Úspešnej spisovateľke vyšli tiež knižne Rozprávky (1986), Kde bolo, tam bolo (1980), Deti slnka (1962), Zlatá sieť (1963) a novela Pomstiteľ (1968). Napísala aj cestopis Pár krokov po Brazílii (1972), novelu Stretnutie s nezvestným (1978) a román Čierny slnovrat (1979), ktorý je situovaný do okolia Banskej Bystrice po zatlačení Slovenského národného povstania do hôr.

Za tvorbu získala viacero ocenení

Na námet Jarunkovej románu Jediná o citovom dospievaní mladého dievčaťa nakrútili rovnomennú televíznu adaptáciu (1991). Román bol taký úspešný, že pod názvom Don´t cry for me figuroval dva roky na zozname bestsellerov v USA.

Sfilmovali aj román Čierny slnovrat (1984), ktorý je silným dramatickým príbehom z čias druhej svetovej vojny. Ďalšie diela boli uvedené v rozhlasových dramatizáciách.

Spisovateľka za svoju tvorbu získala viacero významných medzinárodných ocenení. Udelili jej cenu v medzinárodnej súťaži pre mládež atómového veku (1965), Premio Europeo Citta di Caorla (1968), Premio nazionale Italiano Bancarellino (1976) a niekoľko domácich uznaní vrátane vyznamenania – Rad Pribinu 1. triedy za mimoriadne zásluhy a rozvoj slovenskej kultúry, ktorý jej udelil prezident SR v roku 1996.

V roku 2004 ju ocenili Radom Ľudovíta Štúra 1. triedy. Autorka bola tiež nominovaná na Nobelovu cenu za literatúru a cenu Astrid Lindgrenovej za rok 2004.

Jarunková bola zakladajúcou osobnosťou a dlhoročnou predsedníčkou Klubu nezávislých spisovateľov. Zomrela 11. júla 2005 v Bratislave vo veku 83 rokov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko