Na hlavný obsah

Kaczyňski obvinil Rusko z leteckého nešťastia pri Smolensku

Zahynul vtedy poľský prezident a ďalších 95 ľudí.

Kaczyňski obvinil Rusko z leteckého nešťastia pri Smolensku
Vrak poľského vládneho lietadla, ktoré sa zrútilo neďaleko ruského Smolensku. Foto: TASR/AP

Zrútenie poľského vládneho lietadla pri ruskom Smolensku, pri ktorom v roku 2010 zahynulo 96 ľudí vrátane vtedajšieho prezidenta Lecha Kaczyňského, bolo dôsledkom „útoku“.

Vyhlásil to v nedeľu (10. 4.) predseda poľskej vládnucej strany Jaroslaw Kaczyňski, podľa ktorého zodpovední pochádzali z Poľska a Ruska. Informovala o tom agentúra AFP.

Kaczyňski vystúpil na spomienkovej ceremónii pri príležitosti 12. výročia leteckého nešťastia, pri ktorom zomrel jeho brat dvojča Lech spolu s manželkou a poprednými predstaviteľmi vlády. Tí sa vracali z Ruska, kde sa zúčastnili na spomienke na obete Katynského masakra z druhej svetovej vojny.

Kaczyňski v príhovore k davu pred prezidentským palácom v nedeľu povedal, že má „úplnú a overenú odpoveď z viacerých zdrojov vrátane zahraničných“, pokiaľ ide o príčinu zrútenia lietadla.

Bližšie podrobnosti o týchto zdrojoch ani o tom, aké dôkazy majú, neposkytol. Vyhlásil však, že tieto informácie zverejnia „čoskoro“.

Príčina stále neznáma

Kaczyňski pripustil, že stále neidentifikovali „tých, ktorí urobili rozhodnutie, a tých, ktorí ho vykonali“. Podľa jeho slov ide o osoby „v Poľsku, ale predovšetkým v Rusku“. Opýtal sa tiež, kto „profitoval z tohto zločinu“, a spomenul politiku svojho brata nepriateľskú k Moskve, píše AFP.

Kaczyňski v súvislosti s ruskou inváziou na Ukrajinu tiež adresoval varovanie západoeurópskym krajinám: „To, čo dnes vidíme na Ukrajine, sa môže stať kdekoľvek, nielen v Poľsku… ale aj v Paríži, no rovnako ľahko v Berlíne alebo v Ríme.“

Príčina havárie poľského vládneho špeciálu pri ruskom meste Smolensk je predmetom ostrej debaty, ktorá od roku 2010 rozdeľuje Poľsko, pripomína AFP. Konzervatívci obviňujú vtedajšiu liberálnu vládu z nedbanlivosti pri príprave cesty vládnej delegácie a kritizujú následné vyšetrovanie.

V dňoch po nešťastí niektorí členovia Kaczyňského strany Právo a spravodlivosť (PiS) pripisovali vinu vtedajšiemu ruskému premiérovi Vladimirovi Putinovi. Rusko akúkoľvek zodpovednosť kategoricky poprelo.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet