Na hlavný obsah

Medvedicu, ktorá stratila plachosť, usmrtili. Ochranári ukazujú prstom na nezodpovedných turistov

Problémom je aj nezabezpečený odpad z gastroprevádzok.

Medvedicu, ktorá stratila plachosť, usmrtili. Ochranári ukazujú prstom na nezodpovedných turistov
Na snímke ľudia, ktorí narazili na medveďa v Nízkych Tatrách. Foto: RTVS

Zásahový tím pre medveďa hnedého v sobotu (23. 4.) dopoludnia usmrtil medvedicu v Nízkych Tatrách, ktorá sa pohybovala v okolí Trangošky a turistickej trasy na Chatu Milana Rastislava Štefánika.

Informovala o tom Kristína Bocková zo Štátnej ochrany prírody (ŠOP) SR. Pre nezodpovedné správanie turistov medvedica stratila plachosť a ohrozovala návštevníkov, uviedla.

Zároveň pripomenula, že to bola štvorročná samica s hmotnosťou 62 kilogramov, na ktorú zásahový tím ŠOP SR evidoval opakované hlásenia a sťažnosti.

Zviera sa pohybovalo aj v okolí Jaskyne mŕtvych netopierov. Podľa Bockovej sa pohybovala i v blízkosti ubytovacích zariadení, hotelov a penziónov. V posledných dňoch sa vyskytovalo na zmienených lokalitách trvale, potvrdila.

Prenasledovala turistov a vynucovala si potravu

ŠOP pripomína, že príčinou pohybu medvedice na týchto miestach bolo vyhľadávanie ľahko dostupnej potravy v blízkosti ľudí. Medvedica dokonca prenasledovala turistov a vynucovala si potravu.

„Dlhodobo poukazujeme na nevhodné správanie sa ľudí, ktorí s cieľom natočenia videa či získania atraktívnej fotografie medvede prikrmujú. Medveď si tak zvykne na ľahko dostupnú potravu, spojí si človeka so zdrojom potravy a stratí plachosť,“ zdôrazňujú ochranári.

Podobný problém podľa nich spôsobuje aj nezabezpečený biologický odpad z gastroprevádzok.

Uvádzajú tiež, že správanie sa medvedice vyhodnotili ako nebezpečné, pretože bola hrozbou pre turistov a návštevníkov Nízkych Tatier.

„Prípadný odchyt tohto jedinca a jeho premiestnenie nebolo vhodné,“ vysvetľujú a dopĺňajú, že by sa pravdepodobne do lokality vrátil alebo by svoje návyky a správanie sa opakoval aj v novej oblasti.

Bocková podotkla, že nebolo možné ani umiestnenie problémovej medvedice do zariadenia. Zvyknutá bola totiž na voľný život v prírode a neadaptovala by sa na umelo vytvorené podmienky v zajatí.

„Bolo to prvé usmrtenie problémového jedinca medveďa hnedého zásahovým tímom v tomto roku,“ dodala.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Regióny