Na hlavný obsah

Na ďakovnej púti sa stretli s pápežom tisíce Slovákov. Nechýbala audiencia na čele s Kollárom

Ide o tradíciu po návšteve pápeža.

Na ďakovnej púti sa stretli s pápežom tisíce Slovákov. Nechýbala audiencia na čele s Kollárom
Slováci na celonárodnej ďakovnej púti v Ríme za návštevu pápeža Františka. Foto: TASR

Vyše 4 000 Slovákov sa v sobotu (30. 4.) počas ďakovnej púte vo Vatikáne stretlo s pápežom Františkom. Audiencia v Aule Pavla VI. bola súčasťou víkendovej púte, ktorá má byť poďakovaním za návštevu na Slovensku.

Pápež sa slovenským pútnikom prihovoril a vyzval na harmóniu i solidaritu, ako aj na modlitby za mier. Najvyšší pontifex pripomenul svoje cesty počas návštevy Slovenska a ocenil rozmanitosť v tradíciách, ktorú videl.

„Privítali ste ma chlebom a soľou,“ povedal s tým, že prijatie Slovákov sa prejavilo aj v čase vojny. Vyzdvihol, že mnohé farnosti a domácnosti prijali do svojich domovov ukrajinské rodiny utekajúce pred vojnou.

„Kto prijme človeka v núdzi, robí nielen skutok lásky, ale aj viery, lebo v bratovi a sestre spoznáva Ježiša,“ povedal veriacim. Pozval ich k modlitbám za mier a pokoj. Pripomenul tiež odkaz sv. Cyrila a Metoda a potrebu čerpať z evanjelia a Ducha Svätého.

Tomko hovorí o príležitosti

V aule sa veriacim krátko prihovoril aj kardinál Jozef Tomko. Skonštatoval, že pútnici sa do Vatikánu prišli pápežovi poďakovať „za lásku Svätého Otca k nám, k malému Slovensku“. Veriacich zároveň povzbudil k modlitbe.

„Ďakovná púť je pre nás príležitosťou, aby sme Svätému Otcovi potvrdili aj po niekoľkých mesiacoch, že jeho návšteva v nás zanechala hlboké dojmy. Jeho osobný príklad a slová sa nám neustále vracajú pri rôznych príležitostiach. Sú pre nás zdrojom povzbudenia,“ povedal predseda Konferencie Biskupov Slovenska (KBS) a bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský.

Pomerne vysokú účasť vníma Zvolenský pozitívne. Hovorí o prejave veľkej vďačnosti.

Aj s delegáciou NR SR

Na púti sa zúčastňuje aj delegácia Národnej rady (NR) SR na čele s predsedom parlamentu Borisom Kollárom. Delegácia priniesla najvyššiemu predstaviteľovi katolíckej cirkvi ako dar obraz sv. Ignáca. Pápež privítal predstaviteľov SR a pozdrav poslal aj prezidentke SR Zuzane Čaputovej.

Hovorca KBS Martin Kramara ozrejmil, že ďakovná púť býva tradíciou po návšteve pápeža. „Bolo tomu tak napríklad aj po návštevách sv. Jána Pavla II. na Slovensku v rokoch 1995 a 2003, Slováci následne putovali do Ríma,“ uviedol.

Po spoločnej audiencii sa pútnici presunú do Baziliky sv. Petra na omšu, na ktorú pozvali aj kardinála Tomka.

Súčasťou nedeľného (1. 5.) programu bude i omša v Bazilike sv. Pavla za hradbami. Program ukončí v nedeľu o 16.00 h modlitba akatistu k sv. Cyrilovi a Metodovi v Bazilike sv. Klimenta. Tú povedú vladyka Cyril Vasiľ a vladyka Peter Rusnák.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko