Na hlavný obsah

Niektoré ženy z hrobov v okolí Kyjeva pred zabitím znásilnili, tvrdia experti

Mnohé telá zmrzačili.

Niektoré ženy z hrobov v okolí Kyjeva pred zabitím znásilnili, tvrdia experti
Tri vykopané hroby sú pripravené na ďalšie pohreby na cintoríne v meste Irpiň v Kyjevskej oblasti. Foto: TASR/AP

Forenzní experti, ktorí skúmajú telá obetí z masových hrobov nájdených severne od Kyjeva, hlásia nájdenie dôkazov, že niektoré zo žien z týchto hrobov znásilnili predtým, ako ich ruské sily zabili. Informoval o tom denník The Guardian.

„Zaznamenali sme niekoľko prípadov, ktoré potvrdzujú, že tieto ženy pred zastrelením znásilnili,“ uviedol ukrajinský súdny lekár Vladyslav Pirovskij.

Ten je súčasťou skupiny lekárov, ktorá vykonala už niekoľko desiatok pitiev obyvateľov Buče, Irpiňa a Boroďanky. Tieto osoby prišli o život počas ruskej okupácie tohto regiónu.

Mnohé telá zmrzačili

Lekári z Pirovského tímu obhliadajú približne 15 tiel denne, pričom mnohé z nich sú zohavené, píše The Guardian. „Je medzi nimi mnoho spálených a vážne zmrzačených tiel, čo znemožňuje ich identifikáciu,“ uviedol Pirovskij.

Dodal, že tváre majú často roztrieštené a niektorým telám chýba hlava. Telá niektorých žien podľa neho dokazujú, že obete zavraždili paľbou z automatických zbraní, pričom niektoré z nich mali v chrbte až šesť dier po guľkách.

Kyjevský prokurátor Oleh Tkalenko uviedol, že jeho úrad dostal podrobnosti o údajných znásilneniach a vyšetruje okolnosti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet