Na hlavný obsah

Pád lietadla v Smolensku spôsobili výbušné zariadenia na palube, oznámili vyšetrovatelia

Stopy po výbušninách našli na fragmentoch lietadla.

Pád lietadla v Smolensku spôsobili výbušné zariadenia na palube, oznámili vyšetrovatelia
Na archívnej snímke z 10. apríla 2010 hasiči prezerajú vrak havarovaného lietadla pri ruskom meste Smolensk. Foto: TASR/AP

Výbušné zariadenia na palube lietadla zapríčinili zrútenie poľského vládneho lietadla, pri ktorom v roku 2010 pri ruskom meste Smolensk zahynulo 96 ľudí vrátane vtedajšieho poľského prezidenta Lecha Kaczyňského.

V utorok (12. 4.) to uviedla špeciálna poľská vyšetrovacia komisia. „Skutočnou príčinou katastrofy v Smolensku boli dve explózie v konečnej fáze letu,“ uviedla vládna komisia vo svojej správe.

Výbušné zariadenia mohli umiestniť v Rusku

Stopy po výbušninách našli na fragmentoch lietadla. Výbušné zariadenia mohli byť na palubu lietadla umiestnené počas opráv v Rusku, píše sa v správe.

Údržba lietadla prebehla v meste Samara v závode výrobcu Aviakor, ktorý „v tom čase patril ruskému oligarchovi Olegovi Deripaskovi, priateľovi vtedajšieho ruského premiéra Vladimira Putina“, konštatuje sa v predmetnej správe.

Varšava v najnovšej správe zvolila opatrný štýl vyjadrovania. Hovorí totiž o „možnostiach“ nastraženia výbušnín. Naznačuje, že vtedajší poľský prezident sa cieľom mohol stať pre svoju protiruskú politiku.

Poľská vláda už roky tvrdila, že nešlo o nehodu

Predseda poľskej vládnucej strany Právo a spravodlivosť (PiS) Jaroslaw Kaczyňski v nedeľu (10. 4.) vyhlásil, že išlo o „útok“, na ktorom sa údajne podieľali páchatelia z Poľska a Ruska. Vyzval na ich identifikovanie a potrestanie.

Kaczyňski vystúpil na spomienkovej ceremónii pri príležitosti 12. výročia leteckého nešťastia, pri ktorom zomrel jeho brat dvojča Lech spolu s manželkou a poprednými predstaviteľmi vlády. Tí sa vracali z Ruska, kde sa zúčastnili na spomienke na obete Katynského masakra z druhej svetovej vojny.

Príčina havárie poľského vládneho špeciálu pri ruskom meste Smolensk je predmetom ostrej debaty, ktorá od roku 2010 rozdeľuje Poľsko. Konzervatívci obviňujú vtedajšiu liberálnu vládu z nedbanlivosti pri príprave cesty vládnej delegácie a kritizujú následné vyšetrovanie.

Poľská vládna strana už roky tvrdila, že nešlo o nehodu v rozpore s prvotnými zisteniami. Tie vinu pripisovali zlému počasiu a chybám poľských pilotov a ruských dispečerov letovej prevádzky.

Oficiálne vyšetrovanie po havárii bolo vedené za predchádzajúcej liberálnej vlády Donalda Tuska – hlavného rivala súčasného šéfa PiS Jaroslawa Kaczyňského.

V dňoch po nešťastí niektorí členovia PiS pripisovali vinu vtedajšiemu ruskému premiérovi Vladimirovi Putinovi.

Rusko akúkoľvek zodpovednosť kategoricky poprelo. Odmietlo odovzdať trosky lietadla, kým neukončí vlastné vyšetrovanie a z pádu lietadla obvinilo Poľsko.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet