Na hlavný obsah

Pápež uvažuje nad návštevou Kyjeva, nepriamo kritizoval Putina

Svätý Otec je na návšteve Malty.

Pápež uvažuje nad návštevou Kyjeva, nepriamo kritizoval Putina
Maltský prezident George William Vella (vpravo) počúva príhovor pápeža Františka. Foto: TASR/AP

Pápež František počas svojej pracovnej návštevy Malty v sobotu (2. 4.) nepriamo kritizoval ruského prezidenta Vladimira Putina za rozpútanie vojny na Ukrajine, vyzval medzinárodné spoločenstvo na spoločný prístup k svetovým migračným krízam.

Uviedol, že zvažuje návštevu Kyjeva. Informujú o tom agentúry Reuters a AFP.

„Opäť sme svedkami toho, ako nejaký potentát, ktorý je, bohužiaľ, posadnutý anachronickými tvrdeniami o nacionalistických záujmoch, vyvoláva a podnecuje konflikty, zatiaľ čo obyčajní ľudia cítia potrebu vybudovať budúcnosť, ktorá buď bude spoločná, alebo nebude vôbec,“ povedal pápež František, pričom však nespomenul priamo Rusko ani Putina.

Zároveň rázne odsúdil „neoprávnenú agresiu“ a „zverstvá“ páchané počas vojny.

Uvažuje nad cestou na Ukrajinu

Svätý otec tiež poukázal na migračnú krízu, ktorú vyvolala vojna a vyzval na rozsiahlu a spoločnú reakciu. „Niektoré štáty sa nedokážu samé vysporiadať s celým problémom, zatiaľ čo iným je ľahostajný,“ povedal František. Pripomenul, že migračné krízy sa zhoršujú po celom svete.

Na otázku, či rozmýšľa nad návštevou Kyjeva, kam ho pozvali ukrajinskí politici aj predstavitelia tamojšieho náboženského spoločenstva, František odpovedal, že nad tým uvažuje.

Počas dvoch dní na Malte sa 85-ročný najvyšší predstaviteľ katolíckej cirkvi plánuje s migrantmi stretnúť v jednej charitatívnej ustanovizni. V nej našlo dočasný príbytok približne 50 ľudí.

Pápežova návšteva Malty, najmenšieho členského štátu Európskej únie, sa koná v čase zvýšeného geopolitického napätia, keď sa cez Stredozemné more snažia dostať na starý kontinent tisícky migrantov a z Ukrajiny prúdia milióny vojnových utečencov.

František mal na Maltu cestovať pôvodne už v máji 2020, plány na návštevu tejto krajiny však pápežovi argentínskeho pôvodu zmarila vtedy pandémia koronavírusu.
      
      
      
      
      
      

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet