Na hlavný obsah

Po pandémii trápi cestovný ruch vojnový konflikt. Letoviskám chýbajú bohatí ruskí turisti

Dôvodom sú aj sankcie.

Po pandémii trápi cestovný ruch vojnový konflikt. Letoviskám chýbajú bohatí ruskí turisti
Ľudia sa opaľujú na pláži v Palme de Mallorca, hlavnom meste španielskeho ostrova Malorka a autonómneho spoločenstva Baleáry. Foto: TASR/AP

Vojnový konflikt na Ukrajine silno zasiahol aj cestovný ruch od Thajska cez Turecko, Egypt až po Kubu. Zastavil sa najmä tok bohatých Rusov, ktorých zasiahli najmä sankcie, obmedzenie vzdušného priestoru a zablokovanie prístupu Ruska k platobnému systému Swift.

Téme sa v Rádiožurnále na Rádiu Slovensko venovala redaktorka RTVS Blanka Kucharovicová.

Pandémiu vystriedala vojna

Úder pandémie v svetovom cestovnom ruchu vystriedal vojnový konflikt na Ukrajine. Napríklad podľa thajskej turistickej asociácie počet ruských turistov na ostrove Phuket od začiatku marca klesol o 80 percent, na nedostatok turistov sa sťažuje aj Vietnam.

Podstatne menej návštevníkov je pre mnohé letoviská problémom – pretože sa spoliehali, že bohatí Rusi nahradia Číňanov, ktorí nemôžu pre prísnu proticovidovú politiku cestovať.

Zámožných návštevníkov z Ruska však zabrzdili sankcie. ,,Ruskí turisti stále cestujú, no je ich omnoho menej ako pred vojnou. Mnohí majú problém najmä pri odhlásení sa z hotelov. Nevedia platiť kreditnými kartami, sťažuje im to odchod. Teraz nosia všetci pri sebe len hotovosť,“ povedal pre RTVS Burak Balik, zamestnanec v cestovnom ruchu na juhu Turecka. Tam mieri najviac turistov práve z Ruska.

Majú problémy s platbami

V minulosti bolo ťažké nájsť si miesto na pláži, po vypuknutí konfliktu bolo pre nich ťažké niečo zaplatiť. O problémoch s platbami hovorí aj Alice Rezková z Asociácie pre medzinárodného otázky.

,,V momente keď ukončili spoluprácu cez Swift, tak mnoho ruských turistov uviazlo v destináciách bez dostatočnej hotovosti, a to nielen v Thajsku. Mali problém sa v destinácii pohybovať a dostať sa domov,“ priblížila.

Platobné karty Rusi vymenili za hotovosť, čínsku kreditnú kartu alebo kryptomeny. ,,Veľa Rusov si otvára účty v krajinách ako je napríklad Kazachstan. Cez svoje zahraničné účty si vedia kúpiť dovolenku,“ hovorí o ďalších spôsoboch, ako obchádzajú pravidlá, Kristína Kironská z Univerzity Palackého v Olomouci.

Obísť cestovné sankcie sa dá nepriamymi letmi z Ruska. Turisti využívajú letiská v Belehrade, Istanbule, Jerevane či v Dubaji.

Na druhej strane prudký nárast cien ropy v dôsledku vojny zasiahol aj letecké spoločnosti, čím sa môžu rapídne zvyšovať dopravné turistické náklady.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Rádiožurnál