Na hlavný obsah

Pojednávanie v kauze Kuciak ŠTS prerušil do 3. mája

Súd sa zaoberá aj prípravou vrážd prokurátorov.

Pojednávanie v kauze Kuciak ŠTS prerušil do 3. mája
Na ilustračnej snímke sudcovské kladivko. Foto: TASR/AP

Pojednávanie v kauze vraždy novinára Jána Kuciaka, jeho snúbenice Martiny Kušnírovej a tiež v prípade plánovanej vraždy prokurátorov prerušil senát Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku do 3. mája.

V prípade vraždy novinára a jeho snúbenice začal vo štvrtok (14. 4.) súd opätovne rozhodovať o vine Mariana Kočnera a Aleny Zsuzsovej. ŠTS ich pôvodne oslobodil spod obžaloby, ale Najvyšší súd (NS) SR vrátil vlani v máji prípad prvostupňovému súdu.

Právoplatné sú v tejto kauze tri rozhodnutia. Miroslav Marček a Tomáš Szabó dostali 25-ročné nepodmienečné tresty odňatia slobody. Zoltán Andruskó 15 rokov nepodmienečne.

Pre prípravu vraždy súčasného generálneho prokurátora Maroša Žilinku, súčasného špeciálneho prokurátora Daniela Lipšica a bývalého námestníka generálneho prokurátora Petra Šufliarskeho čelí obžalobe päť osôb – Marian Kočner, Alena Zsuzsová, Tomáš Szabó, Dušan Kracina a Darko Dragic.

Szabó sa prekvapivo priznal

Objednávka na vraždy Žilinku a Lipšica mala prísť na jeseň 2017, prijať ju mala Alena Zsuzsová.

Obžalovaný Tomáš Szabó sa na štvrtkovom pojednávaní priznal k všetkým skutkom v prípade objednávky vrážd prokurátorov, ktoré sa mu kladú za vinu. V kauze Kuciakovej vraždy ho už právoplatne odsúdili.

Dušan Kracina požiadal súd o prepustenie z väzby. Okrem iného svoju žiadosť zdôvodnil zdravotným stavom. Ponúkol písomný sľub i peňažnú záruku.

„Nikdy som sa nepodieľal, nepripravoval a nemal nič spoločné so žiadnou vraždou, prípravou vraždy či pokusom o vraždu,“ vyhlásil počas výsluchu. Súd ho ponechal vo väzbe. Rozhodnutie nemá právoplatnosť, o sťažnosti Kracinu bude rozhodovať Najvyšší súd SR.
      

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko