Na hlavný obsah

Premiér vystúpil v CNN. Hovoril o systéme S-300 i stíhačkách MiG-29

Rusko sa snaží rozbiť demokratickú jednotu, tvrdí.

Premiér Eduard Heger (OĽANO) v relácii CNN Hala Gorani Tonight.
Premiér Eduard Heger (OĽANO) v relácii CNN Hala Gorani Tonight.Foto: Facebook/Eduard Heger – predseda vlády SR
Foto: Facebook/Eduard Heger – predseda vlády SR

Slovenský premiér Eduard Heger (OĽANO) vyjadril v piatok (15. 4.) presvedčenie, že demokratické krajiny sa nesmú nechať zastrašiť Ruskom a musia poskytovať maximálnu pomoc Ukrajine. Uviedol to počas vystúpenia vo vysielaní americkej stanice CNN.

V krátkom interview hovoril o systéme protivzdušnej obrany S-300, ktorý Slovensko darovalo Kyjevu, ako aj o prípadnom poskytnutí stíhačiek MiG-29 Ukrajine. Rozprával aj o ďalších formách slovenskej pomoci Ukrajine a snahách o zníženie závislosti SR na dodávkach energetických surovín z Ruska.

„Vieme, že Rusko … sa reálne snaží rozbiť jednotu, ktorú máme v demokratickom svete a to nemôžeme pripustiť. Nemali by sme sa báť, mali by sme byť odvážni a čeliť hrozbe a pomáhať Ukrajine tak, ako je to len možné,“ uviedol Heger v relácii CNN Hala Gorani Tonight.

Reagoval tak na otázku redaktorky, ktorá sa týkala medializovaných informácií o diplomatickej nóte, v ktorej Moskva varovala Spojené štáty, že ďalšie vyzbrojovanie Ukrajiny by mohlo mať „nepredvídateľné“ bezpečnostné dôsledky.

Vyjadril pritom presvedčenie, že dodávky pomoci Kyjevu začínajú prinášať výsledky v podobe úspechov, ktoré sa ukrajinskej armáde darí dosahovať v niektorých oblastiach.

Zbrane a energetická závislosť

Odpovedal aj na otázku ohľadne možného dodania stíhačiek MiG-29 Kyjevu. Slovensko svoje formy vojenskej pomoci úzko koordinuje s ukrajinskou armádou a reaguje na jej aktuálne potreby, tvrdí.

Ukrajina momentálne Slovensko o tieto lietadlá údajne nežiada, ale požaduje skôr pomoc pri oprave vojenskej techniky.

V prípade dodania systému S-300 išlo o jasnú požiadavku ukrajinskej strany, ktorá má podľa slovenského premiéra okrem iného záujem aj o nákup húfnic Zuzana, o čom sa už podľa jeho slov rokuje.

Jedna z otázok redaktorky Hali Goraniovej sa týkala aj snáh o znižovanie závislosti Slovenska na dodávkach ruského plynu a ropy. Vláda podľa Hegera v spolupráci so svojimi partnermi veľmi intenzívne pracuje na zaistení alternatívnych spôsobov dodávok energetických surovín.

„Určite je to otázka mesiacov a možno aj rokov,“ odpovedal Heger na otázku, ako dlho môže zaistenie alternatívnych dodávok trvať. Vyjadril pritom poľutovanie nad tým, že sa v tomto smere nepodniklo väčšie úsilie už v minulosti.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko