Na hlavný obsah

Treba pomôcť aj ľuďom na Slovensku, tvrdí prezidentka. Spomenula valorizáciu dávok

Primátori vnímajú zhoršujúcu sa sociálnu situáciu.

Treba pomôcť aj ľuďom na Slovensku, tvrdí prezidentka. Spomenula valorizáciu dávok
Na snímke vľavo prezidentka SR Zuzana Čaputová a vpravo primátor hlavného mesta SR Bratislavy, viceprezident Únie miest Slovenska (ÚMS) Matúš Vallo.

Vlna solidarity v súvislosti s utečeneckou krízou je správna a dobrá, zároveň však treba pomôcť aj ľuďom na Slovensku. Prezidentka SR Zuzana Čaputová to uviedla po utorkovom stretnutí s vedením Únie miest Slovenska (ÚMS).

S tými sa zhodla na potrebe opakovanej, systémovej, adresnej a finančne zaujímavej pomoci v súvislosti so zhoršujúcou sa sociálnou situáciou.

„Samosprávy dokážu zabrať vždy v časoch, keď nastane kríza. A to im slúži ku cti. Pomáhali počas krízy koronavírusu a pomáhajú aj teraz, keď na Slovensko začali prichádzať utečenci z Ukrajiny. Samosprávy sú prvé v kontakte s ľuďmi, ktorých sa dotýka čoraz zhoršujúca sa sociálna situácia,“ skonštatovala.

„Treba pomôcť aj ľuďom na Slovensku. Objektívne sa sociálna situácia aj pre Slovákov zhoršila. A, pokiaľ chceme udržať solidaritu v spoločnosti, treba sa venovať sa problémom, ktoré tu máme,“ vyhlásila hlava štátu.

Konkrétne riešenia

Doplnila, že s primátormi a starostami na stretnutí diskutovala o tom, ako by sa obyvateľom SR dalo pomôcť. Opätovne zdôraznila príspevok na bývanie, ktorý je pre slabšie sociálne skupiny „v iných krajinách úplne bežný“.

„Súčasťou riešení, ktoré by štát mal prijať, je aj valorizácia sociálnych dávok. Som veľmi rada, že minister práce (Milan Krajniak zo Sme rodina, pozn.) komunikuje tento zámer. Nemalo by ísť o jednorazovú dávku, ale o opakovanú. Pretože to je to, čo ľudia na Slovensku naozaj potrebujú a potvrdzujú to aj primátori a starostovia,“ vyhlásila prezidentka.

Hlava štátu so zástupcami samospráv diskutovala aj o problémoch v súvislosti s verejným obstarávaním. Pre zvyšujúce sa ceny stavebných materiálov musia samosprávy vykonávať v zmluvách pri obstarávaní rôzne zmeny.

Čaputová sa preto stretne s predsedom Úradu pre verejné obstarávanie (ÚVO), aby s ním prediskutovala možné metodiky pre samosprávy, aby sa nedostali do problémov, ak by boli nútené robiť dodatky k zmluvám a následne za to niesť právnu zodpovednosť.

Vallo: Počty nájomných bytov sú nedostačujúce

Horšiacu sa situáciu na Slovensku vníma aj primátor Bratislavy Matúš Vallo. Skonštatoval, že samosprávy išli počas troch rokov z jednej krízy do druhej, keď pandémiu ochorenia COVID-19 vystriedala utečenecká vlny.

„Čelíme aj vysokej inflácii a zdražovaniu. Viaceré veľké mestá už evidujú nárast počtu ľudí v kritickej sociálnej situácii. Obyvatelia sa čoraz viac obracajú na samosprávy s prosbou o pomoc s obavami o stratu domova alebo neschopnosťou splácať svoje bežné výdavky,“ skonštatoval.

Za dôležité považuje aj poukázať na dramaticky sa zvyšujúce výdavky súvisiace s bývaním. „Počty nájomných bytov sú vo väčšine miest nedostačujúce, pretože išlo roky o okrajovú tému,“ dodal s tým, že je lepšie občanom pomáhať v tom, aby svoje bývanie nestratili, než im potom pomáhať s jeho hľadaním.

Tiež preto vyzýva k pravidelnej a adresnej pomoci obyvateľom, ktorí sa radia medzi kritické skupiny. Ide najmä o dôchodcov, matky samoživiteľky či rodiny len s jedným príjmom, ktoré žijú v podnájmoch. „Samosprávy takúto pomoc poskytnúť samé nedokážu, potrebné je preto túto vec riešiť na úrovni štátu,“ uzavrel Vallo.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika