Na hlavný obsah

Ruskí a bieloruskí tenisti budú môcť štartovať na Roland Garros

Bude pre nich platiť režim prísnej neutrality.

Ruskí a bieloruskí tenisti budú môcť štartovať na Roland Garros
Ilustračná snímka. Foto: Getty Images

Organizátori grandslamového turnaja Roland Garros nebudú nasledovať príklad Wimbledonu a nezakážu štart individuálnych tenistov z Ruska a Bieloruska na podujatí.

Prezident Francúzskej tenisovej federácie Gilles Moretton oznámil, že budú môcť štartovať v „režime prísnej neutrality“.

„Naša pozícia sa nezmenila. Doteraz sme v súlade s deklaráciou všetkých ministerstiev športu Európskej únie a ďalších signatárskych krajín z 9. marca 2022, ktorej cieľom je zaviesť voči ruským a bieloruským športovcom režim prísnej neutrality. Takže žiadna vlajka a žiadna hymna. Bodka. Zostávame pri tomto postoji,“ citoval Morettona portál insidethegames.biz.

Organizátori Wimbledonu minulý týždeň potvrdili zákaz účasti bieloruských a ruských tenistov na tomto podujatí. Urobili tak v reakcii na ruskú inváziu na Ukrajine s podporou Bieloruska.

All England Lawn Tennis Club (AELTC) svoje rozhodnutie zdôvodnil zodpovednosťou za čo najúčinnejšie obmedzenie ruského celosvetového vplyvu.

Zabránil tak v štarte hráčom svetového kalibru, napríklad Daniilovi Medvedevovi, Andrejovi Rubľovovi, Arine Sobolenkovej či Victorii Azarenkovej.

Rozhodnutie AELTC kritizovali strešné organizácie mužského aj ženského tenisu, ako aj Novak Djokovič, súčasný líder svetového rebríčka ATP, či Martina Navrátilová. Bieloruská tenisová federácia (BTF) navyše avizovala ohľadom tohto zákazu právne kroky.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport