Na hlavný obsah

Slovenskí europoslanci poslali Komisii list týkajúci sa Fica

Reagovali tak na Ficov list Von der Leyenovej.

Slovenskí europoslanci poslali Komisii list týkajúci sa Fica
Ilustračná snímka - plenárne zasadnutie Európskeho parlamentu. Foto: TASR/AP

Európska komisia (EK) podľa zdrojov TASR dostala list, ktorý v súvislosti so sériou obvinení na svoju adresu poslal predsedníčke EK Ursule von der Leyenovej bývalý slovenský premiér Robert Fico.

Vlastný list Von der Leyenovej v utorok (26. 4.) zaslali aj deviati slovenskí europoslanci, ktorí v ňom celú záležitosť vysvetľujú.

Hovorkyňa EK Dana Spinantová v pondelok (25. 4.) v rámci pravidelného tlačového brífingu uviedla, že ona osobne o Ficovom liste pre šéfku Komisie nemá informácie. Uviedla však, že preverí, či bola takáto písomnosť skutočne doručená a zaevidovaná a prisľúbila o tom poskytnúť dodatočné informácie.

Podľa zdrojov TASR však exekutíva EÚ tento list už dostala a pripravuje k nemu stanovisko.

Druhý slovenský list pre Von der Leyenovú a tiež pre predsedu Európskej rady Charlesa Michela a šéfku Európskeho parlamentu Robertu Metsolovú vznikol na základe iniciatívy vedúceho slovenskej europarlamentnej delegácie pri Európskej ľudovej strane (EPP) Ivana  Štefanca (KDH).

Reagovali na sťažnosti Fica

Ten v utorok potvrdil, že deviati slovenskí poslanci zareagovali na sťažnosti Roberta Fica (Smer-SD) predsedníčke Európskej komisie a jej členom. Fico v nich hovorí o údajne vymyslených obvineniach voči svojej osobe vrátane údajného sfalšovania podpisu vyšetrovateľa.

Štefanec ako iniciátor listu hovorí, že obvinenie, ktorému čelí expremiér, je dôkazom fungovania právneho štátu a funkčnosti inštitúcií, ktoré si majú plniť svoje povinnosti bez ohľadu na politické garnitúry.

„Zásadne odmietame vyjadrenia Roberta Fica o spolitizovaní obvinení. Bol to práve expremiér Fico, ktorý na Slovensku za svojich vlád obmedzoval nezávislosť inštitúcií a vytvoril systém privilegovaných ‚svojich ľudí‘ a kedy boli mnohé orgány zneužívané proti politickým súperom,“ uvádza sa v liste.

Ten okrem Štefanca podpísali aj Vladimír Bilčík, Miriam Lexman a Peter Pollák (EPP), Lucia Ďuriš Nicholsonová, Martin Hojsík, Michal Šimečka a Michal Wiezik (liberálna frakcia Obnovme Európu) a Eugen Jurzyca (skupina európskych konzervatívcov a reformistov).

Fico program v Bruseli zrušil

Fico sa mal pôvodne v stredu (27.4.) stretnúť v Bruseli s predsedom Strany európskych socialistov (PES) Sergejom Staniševom a so šéfkou frakcie socialistov a demokratov v europarlamente Iratxe Garcíovou Pérezovou.

Tento program však zrušil pre pokus o odvolanie ministra vnútra SR Romana Mikulca (OĽANO) v slovenskom parlamente.

Fico a jeho bývalý minister vnútra Robert Kaliňák (Smer-SD) sú obvinení zo zločinu založenia, zosnovania a podporovania zločineckej skupiny. Ďalej čelia obvineniu z prečinu zneužívania právomoci verejného činiteľa a opakovaného zločinu ohrozenia obchodného, bankového, poštového, telekomunikačného a daňového tajomstva.

Obvinenie má súvisieť s kauzou Očistec, v rámci ktorej mala zločinecká skupina v polícii ovplyvňovať vyšetrovanie prípadov. Podľa Fica je obvinenie „čisto politickou pomstou“, spáchanie zločinu odmieta.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko