Na hlavný obsah

Slovensko poskytne Ukrajine pomoc viac ako 530 miliónov eur zo zdrojov EÚ

Financie smerujú najmä na humanitárnu pomoc.

Slovensko poskytne Ukrajine pomoc viac ako 530 miliónov eur zo zdrojov EÚ
Príslušníci záchranných zložiek prehľadávajú trosky niekoľkoposchodového obytného domu zničeného po ruskom útoku. Foto: TASR/AP

Slovensko sa zaviazalo poskytnúť 530 miliónov eur na podporu ukrajinských utečencov na Slovensku. Pôjde o nevyčerpané peniaze z eurofondov.

Financie majú smerovať na humanitárnu pomoc a zabezpečenie základných životných potrieb, ako sú zdravotná starostlivosť či ubytovanie, ale aj na podporu slovenských občanov. Napríklad prostredníctvom zriadenia škôlok v slovenských obciach. Informoval o tom tlačový odbor Úradu vlády (ÚV) SR.

Vo Varšave sa v sobotu (9. 4.) uskutočnila online Svetová darcovská konferencia pre utečencov a vnútorne vysídlené osoby z Ukrajiny, do ktorej sa zapojili všetky členské krajiny Európskej únie či štáty OECD.

Financie na rozvoj ukrajinských regiónov

„Slovensko je solidárne s Ukrajinou a sme lojálny sused. Bezpečnosť a prosperita Ukrajiny sú aj naším záujmom. Okrem financií na humanitárnu pomoc a zabezpečenie životných potrieb utečencov sme vyčlenili ďalších 5 miliónov eur na rozvoj ukrajinských regiónov prostredníctvom slovensko-ukrajinskej cezhraničnej spolupráce,“ vyhlásil predseda vlády Eduard Heger (OĽaNO).

Ďalším slovenským príspevkom je online vzdelávacia platforma „School to Go“, ktorú vyvinuli na Slovensku.

Vďaka nej majú všetky ukrajinské deti, bez ohľadu na to, kde sa práve nachádzajú, prístup k online vzdelávaniu v ukrajinčine. Okrem finančných príspevkov je cieľom konferencie zabezpečiť aj ďalšiu humanitárnu pomoc.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko