Na hlavný obsah

Vo februári pribúdalo cestujúcich, osobná doprava zrýchlila návrat do normálu

Verejnými dopravnými prostriedkami sa previezlo 42,5 milióna osôb.

Vo februári pribúdalo cestujúcich, osobná doprava zrýchlila návrat do normálu
Žena s ochranným rúškom nastupuje do autobusu. Foto: TASR/AP

Osobná doprava vo februári 2022 zrýchlila návrat do normálu, pribúdalo cestujúcich a rástli aj prepravné vzdialenosti. Informoval o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Všetkými formami verejnej osobnej dopravy sa počas februára 2022 prepravilo výrazne viac (o 76,7 %) ľudí ako pred rokom, keď vrcholila druhá vlna pandémie.

Celkovo sa dopravnými prostriedkami verejnej dopravy previezlo 42,5 milióna osôb. Stále však v porovnaní s posledným februárom pred pandémiou (v roku 2020) cestovalo autobusmi o štvrtinu menej pasažierov. Vlakmi o viac ako tretinu menej pasažierov.

Tržby v doprave boli vyššie

Výkony osobnej dopravy v osobokilometroch (zohľadňujú aj dĺžku ciest) dosiahli 472 miliónov osobokilometrov. Presiahli tak úroveň minulého roka o 81,9 %. Oproti predpandemickej úrovni však zaostávali o bezmála polovicu.

Tržby odvetvia doprava a skladovanie v bežných cenách boli vo februári 2022 medziročne vyššie o 18,5 %. Výrazný rast podporili nielen vysoké tržby súvisiace s rastom cien surovín prepravovaných potrubím, ale aj vyššie tržby v ostatných zložkách dopravy vrátane pôšt či skladovania.

Nákladná doprava dosiahla nepatrný rast

Nákladná doprava vo februári po ôsmich mesiacoch medziročných poklesov dosiahla nepatrný rast. Celkový objem prepravného tovaru na úrovni 16,1 milióna ton dosiahol o 0,3 % vyššiu hodnotu ako pred rokom, bolo to však stále výrazne menej (o 12 %), ako sa zrealizovalo počas posledného februára pred pandémiou (v roku 2020).

Podniky verejnej nákladnej dopravy, ktoré majú dopravu ako hlavnú podnikateľskú činnosť, medziročne zvýšili objem prepraveného tovaru o 3,5 %. Stále to však bolo menej ako vo februári pred pandémiou.

Vyšší výkon ako pred rokom zrealizovali podniky prepravujúce tovar po železnici, ale rozhodujúca cestná doprava medziročne poklesla a stále zaostávala aj za hodnotami spred dvoch rokov.

Výkony v nákladnej doprave v tonokilometroch, ktoré zohľadňujú aj prepravnú vzdialenosť, medziročne klesli o 0,8 % a v porovnaní s predcovidovým februárom 2020 boli výrazne nižšie.
     

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika