Na hlavný obsah

Vojna sa musí skončiť, povedal rakúsky kancelár Putinovi

Rokovania v Moskve označil za otvorené a ťažké.

Vojna sa musí skončiť, povedal rakúsky kancelár Putinovi
Na snímke rakúsky kancelár Karl Nehammer. Foto: TASR

Za „veľmi priame, otvorené a ťažké“ označil v pondelok (11. 4.) rakúsky spolkový kancelár Karl Nehammer svoje rokovania o vojne na Ukrajine s ruským prezidentom Vladimirom Putinom. Píše o tom agentúra APA.

„Toto nie je žiadna priateľská návšteva,“ zdôraznil Nehammer vo vyhlásení bezprostredne po pondelkovom stretnutí s Putinom v Moskve.

„Mojím najdôležitejším posolstvom pre Putina bolo, že táto vojna sa musí skončiť. Dôvod je, že vo vojne sú na oboch stranách len porazení,“ podotkol rakúsky kancelár.

Nehammer je prvým predsedom vlády členskej krajiny Európskej únie (EÚ), ktorý navštívil Moskvu od začiatku ruskej vojenskej ofenzívy na Ukrajine (24. februára), pripomína APA. Cestu do Ruska pritom označil za svoju „povinnosť“.

Sankcie zostanú v platnosti, povedal Nehammer

„Povinnosť vychádzajúca zo zodpovednosti nenechať nič nevyskúšané, zastaviť nepriateľstvo alebo aspoň sa usilovať o humanitárny pokrok pre trpiace civilné obyvateľstvo na Ukrajine,“ dodal Nehammer.

Zároveň poukázal na to, že u Putina hovoril aj o „ťažkých vojnových zločinoch v Buči a na ďalších miestach.“ Zdôraznil, že „všetci, ktorí sú za to zodpovední, musia za to vziať zodpovednosť“.

„Prezidentovi Putinovi som tiež veľmi jasne povedal, že sankcie proti Rusku zostanú v platnosti a budú ďalej sprísňované, kým na Ukrajine budú zomierať ľudia,“ dodal.

Nehammer počas víkendu navštívil aj Ukrajinu. Cestoval aj do mesta Buča pri Kyjeve, kde po odchode ruských jednotiek našli množstvo mŕtvych tiel civilistov, píše APA.

Za kancelárom stojí aj rakúska diplomacia

Za kancelára sa v pondelok postavil šéf rakúskej diplomacie Alexander Schallenberg so slovami, že je dobré Putinovi osobne pripomenúť, že vojnu prehral.

Stretnutie rakúskeho kancelára s Putinom podľa agentúry Reuters privítal nemecký kancelár Olaf Scholz s odôvodnením, že podporuje akékoľvek diplomatické snahy o ukončenie vojny na Ukrajine.

Peskov podľa agentúry TASS po začatí rozhovoru potvrdil, že hlavnou témou bude „stav vecí okolo Ukrajiny, ale na druhej strane aj otázky súvisiace s dodávkami plynu“. „Nedá sa vylúčiť ani túto diskusiu, pretože táto téma je pre rakúsku stranu veľmi, veľmi aktuálna,“ poznamenal kremeľský hovorca.

Európska únia teraz diskutuje o tom, či medzi sankcie prijímané proti Rusku pre agresiu na Ukrajine zaradiť embargo na dovoz ruského plynu a ropy. Jednotný názor na to však v EÚ nepanuje. Medzi krajiny, ktoré sa tohto kroku obávajú, patrí aj Rakúsko.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet