Na hlavný obsah

Biden podporil vstup Švédska a Fínska do NATO

Obom krajinám navyše ponúkol pomoc.

Biden podporil vstup Švédska a Fínska do NATO
Americký prezident Joe Biden. Foto: TASR/AP

Americký prezident Joe Biden vyjadril v stredu (18. 5.) Švédsku a Fínsku silnú podporu čo sa týka ich žiadosti o vstup do NATO. Obom krajinám navyše ponúkol pomoc, ak by im počas prístupového procesu hrozila „agresia“.

Biden uviedol, že „Spojené štáty budú spolupracovať s Fínskom a Švédskom s cieľom nepoľaviť v ostražitosti proti akýmkoľvek hrozbám“ pre ich spoločnú bezpečnosť a budú tiež čeliť prípadnej agresii alebo jej hrozbe počas procesu posudzovania žiadosti oboch krajín o vstup do NATO.

„Srdečne vítam a silne podporujem historické žiadosti Fínska a Švédska o členstvo v NATO,“ podotkol Biden. Zároveň uviedol, že sa teší na spoluprácu s americkým Kongresom a spojencami NATO v súvislosti s rýchlym začlenením Fínska a Švédska do „najsilnejšej obrannej Aliancie v dejinách“.

NATO garantuje bezpečnosť pre miliardu ľudí

Americký prezident dodal, že sa teší aj na štvrtkové (19. 5.) stretnutie so švédskou premiérkou Magdalenou Anderssonovou a fínskym prezidentom Saulim Niinistöom vo Washingtone. Na ňom budú okrem témy členstva v NATO diskutovať aj o širších otázkach európskej bezpečnosti.

NATO garantuje bezpečnosť pre jednu miliardu ľudí v Európe a Severnej Amerike, pripomenul Biden s tým, že členstvo Fínska a Švédska v Aliancii „bude prospešné pre celú Transatlantickú alianciu“.

Fínsko a Švédsko oficiálne podali svoje žiadosti o členstvo v Severoatlantickej aliancii v stredu (18. 5.)

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet