Na hlavný obsah

Biden: USA sú pripravené brániť Taiwan v prípade útoku

Ostrov si nárokuje Čína ako súčasť svojho územia.

Biden: USA sú pripravené brániť Taiwan v prípade útoku
Americký prezident Joe Biden v Japonsku. Foto: TASR/AP

Spojené štáty by boli ochotné vojensky zasiahnuť v prípade útoku na ostrov Taiwan, ktorý si Čína nárokuje ako súčasť svojho územia. Uviedol to v pondelok (23. 5.) na návšteve Japonska v Tokiu americký prezident Joe Biden.

Podľa zahraničných spravodajských agentúr dodal, že Čína sa zahráva s ohňom. Agentúra AP hovorí o jednom z najsilnejších vyjadrení na podporu Taiwanu z posledných desaťročí.

Biden ho urobil pri spoločnej tlačovej konferencii po rokovaní s japonským premiérom Fumiom Kišidom, kde sa ho pýtali, či by USA prišli Taiwanu vojensky na pomoc, keby ostrov čelil čínskej invázii. Americký prezident odpovedal kladne a následne dodal: „To je záväzok, ktorý sme urobili.“

Podľa Bieleho domu sa Biden s Kišidom zhodli na spolupráci v súvislosti s „čoraz viac nátlakovým správaním Číny“. Šéf Bieleho domu zároveň pri svojej prvej návšteve Ázie ubezpečoval japonského premiéra, že USA majú odhodlanie podporiť obranu Japonska. Kišidu pritom označil za dobrého priateľa.

„Americko-japonské spojenectvo je už dlho základným kameňom mieru a prosperity v Indo-Pacifiku a USA zostávajú s odhodlaním podporiť obranu Japonska,“ povedal Biden na začiatku rokovaní s Kišidom.

Okrem iného tiež oznámil spustenie Indopacifického hospodárskeho rámca, čo je nový druh obchodnej dohody zastrešujúcej viac ako desiatku partnerov. Podľa Bidena pre obyvateľov regiónu z dohody vyplynú „konkrétne prínosy“.

Pred rokovaním s Kišidom sa šéf Bieleho domu stretol s japonským cisárom Naruhitom. Biely dom uviedol, že Biden pozdravil cisára v mene amerického ľudu a zdôraznil silu americko-japonských vzťahov.

Bidena počas dvojdňovej návštevy Japonska čaká v utorok (24. 5.) samit lídrov krajín štvorstrannej bezpečnostnej aliancie Quad, v ktorej sú okrem Japonska a USA aj India a Austrália. Biden do Japonska priletel v nedeľu (22. 5.) z Južnej Kórey, späť do USA odletí v utorok.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet