Na hlavný obsah

Ceny nehnuteľností na začiatku tohto roka výrazne vzrástli

Medziročné tempo rastu dosiahlo 23,3 %.

Ceny nehnuteľností na začiatku tohto roka výrazne vzrástli
Na ilustračnej snímke bytovky. Foto: TASR

Ponukové ceny nehnuteľností na bývanie vzrástli v 1. štvrťroku tohto roka medzikvartálne o 8,5 %. Medziročné tempo rastu dosiahlo 23,3 %. Rast cien bytov bol výraznejší ako rast cien rodinných domov.

Z regiónov vyniká najmä Košický, Banskobystrický a Trnavský kraj. Údaje o úveroch naznačujú, že domácnosti sa na začiatku roka snažili využiť ešte stále nízke úrokové sadzby. Informovala o tom v stredu (25. 5.) Národná banka Slovenska (NBS).

Nárast o takmer 200 eur za meter štvorcový

Priemerná cena rezidenčných nehnuteľností je na základe nových dát na úrovni 2 510 eur na štvorcový meter (m2). Oproti predchádzajúcemu štvrťroku narástla o 195 eur/m2.

„Príspevky jednotlivých krajov ukazujú, že k medzištvrťročnej zmene ceny prispel najviac Bratislavský kraj, tvoril 62 % z celkového cenového rozdielu. Nadpriemerné sú príspevky Košického a Trnavského kraja,“ priblížili analytici úseku meny, štatistiky a výskumu (ÚMS) NBS.

Priemerná cena bytov dosiahla na začiatku roka 2 761 eur/m2. Ide o medzištvrťročný nárast vo výške 8,7 %, medziročne to bolo viac o 23,6 %.

Priemerná cena domov bola v tomto období 1 873 eur/m2, čo zodpovedá medzikvartálnemu rastu o 2,3 % a medziročnému o 22,8 %.

Rast ponukových cien nehnuteľností na bývanie oproti predchádzajúcemu štvrťroku bol najvyšší v Košickom kraji (15,3 %). Ceny sa výrazne zvýšili aj v Banskobystrickom (12,2 %) a Trnavskom kraji (11,2 %).

„Výrazný medzištvrťročný rast cien pravdepodobne úzko súvisí s postupne sa zvyšujúcimi úrokovými sadzbami v komerčných bankách. Domácnosti sa na realitnom trhu snažili využiť zatiaľ ešte stále nízke sadzby, čím ceny tlačia smerom hore. Najmä v marci to indikujú údaje o poskytnutých úveroch,“ priblížili analytici centrálnej banky.

Makroekonomický vývoj pokračovaniu trendu nepraje

Aktuálny makroekonomický vývoj, ako aj očakávania ohľadne budúceho vývoja úrokových sadzieb však podľa nich neprajú pokračovaniu tohto trendu.

K tomuto záveru prispievajú aj ukazovatele zo stavebníctva – vysoké množstvo rozostavaných bytov a vydaných stavebných povolení na konci predchádzajúceho roku.

Otázne podľa analytikov je, v akom horizonte budú tieto skutočnosti reflektovať ponukové ceny. „Neevidujeme žiadne indikátory toho, že by majiteľov nehnuteľností okolnosti nútili predávať. Pravdepodobnejšie je skôr, že ponuky s príliš vysoko nastavenými cenovkami budú zotrvávať na trhu dlhšie, než tomu bolo v minulosti,“ konštatovali.

V takom prípade bude pokračovať roztváranie nožníc medzi ponukovými a realizačnými cenami nehnuteľností.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika