Na hlavný obsah

Duda: Ak Ukrajina nebude môcť vyvážať obilie, spôsobí to migračnú krízu

V Afrike by mohol vypuknúť hladomor.

Duda: Ak Ukrajina nebude môcť vyvážať obilie, spôsobí to migračnú krízu
Poľský prezident Andrzej Duda. Foto: TASR

Ak pre vojnu na Ukrajine nebudú mať krajiny severnej Afriky dostatok potravín, spôsobí to masovú migráciu do Európy. V utorok (24. 5.) to uviedol poľský prezident Andrzej Duda v prejave na Svetovom ekonomickom fóre vo švajčiarskom Davose.

„Ak v severnej Afrike vypukne hladomor… Španielsko a celá južná Európa budú čeliť obrovskému prílevu migrantov,“ uviedol Duda. „Teraz by sme sa mali sústrediť na to, aby Ukrajina mohla vyvážať svoje obilie,“ dodal.

Ukrajina patrí k najväčším producentom

S podobným varovaním nedávno prišiel aj Medzinárodný menový fond (MMF), podľa ktorého môže nedostatok pšenice v najchudobnejších regiónoch sveta spôsobiť migráciu miliónov ľudí.

Ukrajina patrí k najväčším producentom obilia na svete. Vývoz cez ukrajinské prístavy sa však v dôsledku ruskej invázie zastavil.

Podľa nemeckej vlády blokuje Rusko na Ukrajine export približne 20 miliónov ton obilnín, určených najmä pre severnú Afriku a Áziu, z nich veľkú časť v prístave v Odese.

Putin chce takto destabilizovať Európu

Podľa niektorých diplomatov chce šéf Kremľa Putin týmto spôsobom zámerne vyvolať masové pohyby utečencov s cieľom destabilizovať Európu, ktorá proti Rusku po útoku na Ukrajinu zaviedla sankcie a začala dodávať zbrane Kyjevu.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v pondelok (23. 5.) informoval, že Ukrajina rokuje o vytvorení potravinových koridorov na vývoz pšenice, ďalších druhov obilia a slnečnicových semien.

Zopakoval tiež obvinenia, že Rusko na okupovaných územiach Ukrajiny ukradlo už státisíce ton obilia.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet