Na hlavný obsah

Ekonomika v prvom štvrťroku dosiahla zhruba predkrízovú úroveň

Medziročne vzrástla o 3,1 %.

Ekonomika v prvom štvrťroku dosiahla zhruba predkrízovú úroveň
Na snímke ľudia nakupujú v potravinách. Foto: TASR

Hrubý domáci produkt (HDP) v stálych cenách v prvom štvrťroku 2022 medziročne vzrástol o 3,1 %. Po očistení o sezónny vplyvy sa HDP medziročne zvýšil o 3 % a medzikvartálne o 0,4 %.

V bežných cenách sa v prvom štvrťroku 2022 vytvoril HDP v objeme 23,84 miliardy eur, čo predstavuje medziročne nárast o 9,3 %. Informuje o tom Štatistický úrad (ŠÚ) SR.

Výkon ekonomiky SR. ZDROJ: Štatistický úrad SR

HDP v bežných cenách tak dosiahol hodnotu približne ako v rovnakom období predkrízového roka 2019. V medziročnom porovnaní podporil rast slovenskej ekonomiky predovšetkým domáci dopyt tvorený spotrebiteľským a investičným dopytom, zahraničný dopyt klesol.

Zamestnanosť dosiahla 2,42 milióna osôb

Na raste pridanej hodnoty sa v tomto štvrťroku významnejšie podieľali najmä odvetvia veľkoobchodu a maloobchodu a odvetvia ubytovacích a stravovacích služieb. Naopak, pokles sa zaznamenal v najvýznamnejšom odvetví, vo výrobe motorových vozidiel.

Celková zamestnanosť v referenčnom období dosiahla 2,41 milióna osôb. V porovnaní s prvým štvrťrokom 2021 sa zvýšila o 2,1 %. Po očistení o sezónne vplyvy celková zamestnanosť vzrástla medziročne o 1,9 % a medzikvartálne o 0,4 %.

Rýchly odhad hrubého domáceho produktu ŠÚ SR na základe ďalších dostupných štatistických a administratívnych údajov spresní 7. júna 2022.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika