Na hlavný obsah

Emmanuela Macrona opäť uviedli do funkcie prezidenta Francúzska

V aprílových voľbách zdolal Marine Le Penovú.

Emmanuela Macrona opäť uviedli do funkcie prezidenta Francúzska
Náčelník generálneho štábu francúzskej armády Francois Lecointre (vľavo) a francúzsky prezident Emmanuel Macron počas inaugurácie. Foto: TASR/AP

Staronový francúzsky prezident Emmanuel Macron bol v sobotu (7. 5.) v Elyzejskom paláci slávnostne uvedený do funkcie. Štyridsaťštyriročný Macron sa po dvoch desaťročiach stal prvou hlavou štátu, ktorej sa podarilo obhájiť mandát. V druhom kole aprílových volieb vyhral rovnako ako pred piatimi rokmi nad krajne pravicovou političkou Marine Le Penovou.

„Z dôvery francúzskeho ľudu sa veľmi teším, je pre mňa zaväzujúce,“ vyhlásil Macron v inauguračnom prejave, v ktorom tiež vymenoval svoje priority.

„Bude treba rezolútne konať, v mene Francúzska i Európy. Treba konať tak, aby nedošlo k ďalšej eskalácii ukrajinskej krízy, podporiť demokraciu a odvahu. Musíme vybudovať nový európsky mier,“nechal sa počuť.

Pokiaľ ide o vnútornú politiku, staronový prezident sľúbil transformáciu zdravotníctva aj školstva, zjednodušenie pravidiel pre investovanie, boj za rovnaké postavenie žien a mužov či za životné prostredie.

„Sľubujem, že im odovzdám planétu, ktorá bude lepšia k životu, a Francúzsku, ktorá bude lepšia a silnejšia,“ odkázal ďalším generáciám v príhovore, ktorý v sále počúvala aj dvojica jeho predchodcov Nicolas Sarkozy a François Hollande.

Francúzi sú polarizovaní

Macronovi sa síce podarilo dobyť Elysejský palác, teraz však podľa pozorovateľov musí zjednotiť rozdelených Francúzov. Voľby zákonodarcov v krajine, v ktorej mnoho ľudí za Macrona hlasovalo len ako za „menšie zlo“, sa totiž uskutočnia už v júni. Bez parlamentnej podpory by prezident nebol schopný presadzovať kľúčové reformy.

Aj preto tento týždeň Macronova strana oznámila, že za účelom volebného víťazstva uzavrela koalíciu s dvoma centristickými zoskupeniami a zmenila meno z Republika v pohybe (LREM) na Obnova (Renaissance).

Vo Francúzsku sa ale formuje aj ľavicová koalícia, ktorá chce byť protiváhou k Macronovi. Lídrom rodiaceho sa partnerstva je Nepodrobené Francúzsko (LFI) a jej šéf Jean-Luc Mélenchon. Do koalície s ním pôjdu socialisti alebo ekologická strana.

Keď sa Macron v roku 2017 stal po prvý raz hlavou štátu, prevzal úrad ako ôsmy a zároveň najmladší prezident Francúzska v ére piatej republiky. Predtým bol ministrom hospodárstva v socialistickej vláde Françoisa Hollandea. Kým vstúpil do politiky, pracoval ako investičný bankár. Od roku 2007 je ženatý s bývalou učiteľkou francúzštiny Brigitte, ktorá je o 25 rokov staršia ako on.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet