Na hlavný obsah

EÚ môže dať Slovensku výnimku z embarga na dovoz ruskej ropy, tvrdia diplomati

SR aj Maďarsko sú do veľkej miery závislé od suroviny z Ruska.

EÚ môže dať Slovensku výnimku z embarga na dovoz ruskej ropy, tvrdia diplomati
Na ilustračnej snímke ropné pole. Foto: TASR

Európska komisia (EK) by mohla vynechať Maďarsko a Slovensko z pripravovaného embarga na nákup ruskej ropy. Obe členské krajiny EÚ sú totiž od jej dovozu silne závislé. Informujú agentúra Reuters a týždenník Politico, ktoré to uviedli s odvolaním sa na nemenovaných diplomatických predstaviteľov EÚ.

Reuters aj Politico upozornili, že eurokomisia najneskôr v utorok (3. 5.) dokončí prípravu ďalšieho, už šiesteho balíka sankcií EÚ proti Rusku pre vojnu na Ukrajine.

V stredu (4. 5.) totiž v Bruseli zasadajú veľvyslanci členských krajín pri EÚ (COREPER) a nový balík zhodnotia z pohľadu svojich národných záujmov.

Nové sankcie majú zahŕňať postupný zákaz nákupu ruskej ropy – do konca tohto roka. Pretože export ropy je hlavným zdrojom príjmov pre Moskvu, ktorá aj z týchto peňazí financuje vojnové operácie na Ukrajine.

Snaha o kompromis pre vysokú závislosť

Komisia by podľa diplomatov citovaných agentúrou Reuters mohla Slovensku a Maďarsku ponúknuť „výnimku alebo dlhé prechodné obdobie“.

Slovensko a Maďarsko sú silne závislé od dovozu ruskej ropy a majú ťažkosti pri hľadaní alternatívnych dodávok. Agentúra Reuters upozornila, že Maďarsko opakovane naznačovalo, že nepodpíše nové sankcie týkajúce sa energetiky.

Maďarský premiér Viktor Orbán varoval, že tento typ sankcií odmietne, pričom jeho dôvody sú čisto ekonomické a nie politické. Aj preto je tu snaha o kompromis a výnimka pre Maďarsko a Slovensko pomôže Únii vyhnúť sa možnosti veta pri hlasovaní o sankciách a zachovať jednotu 27-členného eurobloku.

Možnosť nových sankcií, vrátane embarga dovozu ruskej ropy a možnej reakcie trhov na toto embargo, v pondelok (2. 5.) popoludní v Bruseli na mimoriadnom zasadnutí preberú aj ministri členských krajín EÚ zodpovedných za oblasť energetiky. Slovensko na Rade ministrov zastúpi minister hospodárstva Richard Sulík (SaS).

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko