Na hlavný obsah

Falošnú anestéziologičku odsúdili v Nemecku za smrť pacientov na doživotie

O život prišli traja pacienti.

Falošnú anestéziologičku odsúdili v Nemecku za smrť pacientov na doživotie
Na snímke zdravotníčka pri pacientovi na oddelení intenzívnej medicíny. Foto: TASR

Na doživotné väzenie odsúdil v stredu (26. 5.) súd v Nemecku ženu, ktorá sa vydávala za lekárku a zapríčinila smrť niekoľkých ľudí. Informovala o tom agentúra AP.

Ako uviedol krajský súd v meste Kassel, dôkazy preukázali, že 51-ročná žena, ktorej meno v súlade s nemeckými pravidlami ochrany súkromia nezverejnili, použila sfalšovanú licenciu, aby mohla získať zamestnanie na pozícii anestéziologičky.

O život prišli traja pacienti

Sudcovia dospeli k záveru, že traja pacienti prišli o život v dôsledku chýb v liečbe, kým niekoľko ďalších utrpelo závažné poškodenie zdravia, približuje agentúra DPA. Súd ženu uznal za vinnú z troch bodov vraždy a desiatich bodov pokusu o vraždu.

Poukázal pritom na osobitnú závažnosť zločinov, čo odsúdenej sťaží možnosť prepustenia po 15 rokoch, vysvetľuje AP. To je obdobie, ktoré si osoby odsúdené na doživotie v Nemecku musia odpykať vo väzení, aby mohli zvážiť ich prípadné prepustenie.

Prokuratúra ženu obvinila, že v nemocnici v meste Fritzlar blízko Kasselu nesprávne dávkovala anestetiká a nesprávnym spôsobom liečila otravu krvi.

Túžila po uznaní

Zodpovedná má byť aj za niekoľkohodinový nedostatok kyslíka, ako i za poškodenie kardiovaskulárneho systému a zlyhanie orgánov u pacientov. Prokuratúra uviedla, že žena konala v túžbe naliehavej potreby uznania.

Po práci v nemocnici v meste Fritzlar, kde bola v období rokov 2015–2018, prešla na kliniku na severe Nemecka. Úradníci z regionálneho lekárskeho združenia však poukázali na nezrovnalosti v jej záznamoch. Nahlásil ju aj Hesenský lekársky spolok i bývalý zamestnávateľ.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet