Na hlavný obsah

Hokejisti Ruska a Bieloruska si nezahrajú ani na MS 2023

IIHF zmrazila ich účasť.

Hokejisti Ruska a Bieloruska si nezahrajú ani na MS 2023
Ilustračná snímka. Foto: iihf.com

Ruskí a bieloruskí hokejisti sa nepredstavia ani na budúcoročných majstrovstvách sveta, ktoré sa od 12. do 28. mája 2023 uskutočnia v Tampere a Rige.

Na výročnom kongrese Medzinárodnej hokejovej federácie (IIHF) rozhodli delegáti o „zmrazení“ ich účasti na všetkých svetových šampionátoch.

Dôvodom je ruská invázia na Ukrajinu

Už vo februári IIHF nasledovala odporúčanie Medzinárodného olympijského výboru (MOV) a suspendovala obe krajiny až do odvolania, čím reagovala na ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu.

Tá sa uskutočnila aj z územia Bieloruska. Vylúčenie sa týka ruských a bieloruských reprezentačných tímov vo všetkých vekových kategóriách a všetkých súťažiach pod hlavičkou IIHF.

Okrem toho Petrohradu odobrali právo zorganizovať MS 2023. Na MS 2022 v Tampere a Helsinkách nahradili vylúčené krajiny Francúzsko a Rakúsko.

Teraz je isté, že Rusi a Bielorusi si nezahrajú na MS ani o rok. Na výročnom kongrese v Tampere delegáti schválili návrh Rady IIHF o zmrazení ich účasti.

„Od začiatku sme sa snažili adaptovať na vzniknutú situáciu. Čakali sme s predĺžením suspendácie tak dlho, ako sme mohli, dúfali sme v zlepšenie situácie, no to sa nestalo. Momentálne sme nemohli nič iné urobiť,“ uviedol na tlačovej konferencii v Tampere prezident IIHF Luc Tardif.

Logistické ťažkosti

Ten spomenul aj logistické ťažkosti vyplývajúce z vylúčenia oboch krajín, ktoré mali vplyv na zloženie turnajov MS a určenie zostupujúcich a postupujúcich tímov.

Návrat Ruska a Bieloruska na MS prinesie podľa neho rovnaké výzvy. V budúcnosti, keď IIHF odvolá suspendáciu, by sa mali obe krajiny vrátiť do elitnej kategórie MS.

Ruská a bieloruská hokejová federácia verdikt IIHF zhodne skritizovali. „Nesúhlasíme s rozhodnutím o zmrazení účasti ruského národného mužstva na svetovom šampionáte v roku 2023. Neexistuje žiadny právny základ na takýto verdikt,“ citoval web insidethegames.biz zo stanoviska Ruskej hokejovej federácie.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport