Na hlavný obsah

Lukašenko: Bielorusko nakúpilo od Ruska rakety Iskander a systémy S-400

Nespresnil nakúpené množstvo týchto zbraní.

Lukašenko: Bielorusko nakúpilo od Ruska rakety Iskander a systémy S-400
Na snímke bieloruský prezident Alexandr Lukašenko. Foto: TASR/AP

Bieloruský prezident Alexandr Lukašenko vo štvrtok (19. 5.) oznámil, že jeho krajina kúpila od Ruska rakety Iskander, ktoré Rusi používajú na Ukrajine, ako aj systémy protivzdušnej obrany S-400.

Lukašenko nespresnil nakúpené množstvo týchto zbraní, uviedol len, že ich je toľko, koľko armáda potrebuje.

Zbrane môžu spôsobiť kolosálne škody, tvrdí

„Dosiahli sme dohodu s (ruským prezidentom Vladimirom) Putinom,“ povedal Lukašenko, ktorého vyjadrenie zverejnili na účte prezidentskej kancelárie na platforme Telegram.

„S takýmito zbraňami je to úplne iná armáda,“ vyhlásil Lukašenko a dodal, že môže tak spôsobiť nepriateľovi „neprijateľné, kolosálne škody.“

Lukašenkovo vyhlásenie prišlo v 85. deň ruskej ofenzívy na Ukrajine. Bielorusko, ktoré je hlavným spojencom Moskvy, umožnilo ruským jednotkám využívať svoje územie na prechod na Ukrajinu.

Zvýšená aktivita pri hraniciach

Britské ministerstvo obrany v pondelok (16. 5.) hlásilo zvýšenú aktivitu bieloruských ozbrojených síl pozdĺž ukrajinských hraníc. Rezort obrany v Londýne však poznamenal, že napriek predchádzajúcim špekuláciám sa bieloruské sily priamo nezapojili do vojnového konfliktu.

Lukašenko pravdepodobne balansuje medzi podporou ruskej invázie na Ukrajine a želaním vyhnúť sa priamej vojenskej účasti, aby jeho krajinu nepostihli západné sankcie, odveta Ukrajiny či prípadná nespokojnosť v radoch bieloruskej armády.

Náčelník bieloruského generálneho štábu Viktar Hulevič minulý týždeň oznámil, že Minsk rozmiestni špeciálne operačné jednotky v troch oblastiach v blízkosti svojich hraníc s Ukrajinou.

Agentúra Reuters vtedy napísala, že Bielorusko sa už mesiace sťažuje, že štáty NATO zhromažďujú vojakov v blízkosti jeho hraníc. Poľsko, Litva a Lotyšsko v reakcii na tvrdenia Minsku zvýšili počet aj intenzitu vojenských cvičení.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet