Na hlavný obsah

Maďarsko chce vetovať návrh zákazu dovozu ruskej ropy

Povedal to hovorca Orbánovej vlády.

Maďarsko chce vetovať návrh zákazu dovozu ruskej ropy
Ilustračná snímka - v pozadí maďarský parlament. Foto: TASR/AP

Maďarsko bude vetovať návrh zákazu Európskej únie na dovoz ropy z Ruska, vyhlásil v stredu (4. 5.) v rozhovore pre britskú verejnoprávnu televíziu BBC hovorca maďarskej vlády Zoltán Kovács.

Na otázku moderátora, či Budapešť v tejto otázke, v ktorej ide o jednotné vystupovanie EÚ, uplatní právo veta, Kovács odpovedal: „Skrátka áno. Musíte však vidieť, ako Únia funguje. Návrh prichádza z Bruselu, teda z administratívneho byrokratického centra EÚ a nie z členských krajín. Presne vedia, že tento návrh je v rozpore s maďarskými záujmami. Nie je realizovateľný, a ak ho schválime, tak tým úplne zničíme maďarské hospodárstvo“.

Kovács pre agentúru Reuters v stredu dopoludnia povedal, že v navrhovanom zákaze EÚ na dovoz ruskej ropy nevidí záruku energetickej bezpečnosti Maďarska. „Nevidíme nijaké plány ani záruky na to, ako by sa na základe súčasných návrhov dal zvládnuť prechod. A nevidíme ani to, ako by bolo možné zaručiť energetickú bezpečnosť Maďarska,“ dodal.

Exekutíva EÚ v stredu navrhla zakázať do šiestich mesiacov dovoz ruskej ropy a do konca roka ukončiť dovoz rafinovaných ropných produktov. V snahe presvedčiť „zdráhajúce sa krajiny“, aby návrh nevetovali, navrhol Brusel dlhšie obdobie na zavedenie embarga pre Maďarsko a Slovensko. Uviedol to podľa Reuters nemenovaný zdroj.
      

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet