Na hlavný obsah

Miloš Zeman povolil vyše 100 Čechom bojovať v ukrajinskej armáde

Niektorí Česi už odišli aj bez oficiálneho povolenia.

Miloš Zeman povolil vyše 100 Čechom bojovať v ukrajinskej armáde
Český prezident Miloš Zeman. Foto: Twitter - Dean O'Brien

Český prezident Miloš Zeman schválil 103 českým občanom vstup do ukrajinských ozbrojených síl. Rozhodnutie ešte musí podpísať predseda vlády Petr Fiala. V stredu (11. 5.) to na twitteri oznámil prezidentov hovorca Jiří Ovčáček. Na toho sa odvolal portál idnes.cz.

Premiér Fiala sa na začiatku marca s prezidentom Zemanom dohodol, že ľuďom, ktorí odídu bojovať na Ukrajinu, môžu garantovať beztrestnosť abolíciou. Je to výsada prezidenta, keď môže nariadiť, aby sa trestné stíhanie za určitý trestný čin nezačalo. Premiér to musí schváliť podpisom.

Fiala vtedy vysvetlil, že sa nedá dať kolektívnu možnosť odísť do vojny za hranicami Českej republiky. Dodal, že vzhľadom na počet žiadostí nie je možné záujemcom ani poskytnúť individuálne schválenie.

Niektorí už odišli

Pražský hrad v tom čase požiadalo asi 300 záujemcov o výnimku pre zapojenie do cudzej armády. Niektorí Česi už odišli aj bez oficiálneho povolenia.

Na konci marca zverejnil napríklad ukrajinský novinár Ilia Ponomarenko zo servera Kyiv Independent na twitteri fotografiu, na ktorej zachytáva českých dobrovoľníkov bojujúcich na Ukrajine pri meste Irpiň proti ruským silám.

Redakcia denníka MF DNES priniesla začiatkom marca príbeh dvoch vojakov vo výslužbe Jana a Miroslava. Tí sa rozhodli odísť bojovať za Ukrajinu.

Sú to dvaja českí elitní veteráni, ktorí slúžili napríklad v Útvare špeciálnych vojenských operácií, a ich motiváciou bolo brániť Európu pre svoje deti.

Jan, 37-ročný veterán z Afganistanu, pre idnes.cz povedal: „Dobre si uvedomujeme, že sa nemusíme vrátiť. Nemôžeme ale len tak sedieť a pozerať sa na to, ako tam vraždia civilistov. Nechcem, aby raz moje deti museli bojovať proti okupantom. Preto odídem, narukujem do cudzineckej légie a postavím sa zlu čelom práve teraz. Nechcem deťom raz vysvetľovať, prečo sme sa na to všetci len pozerali a nič neurobili.“

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet