Na hlavný obsah

Voľby 2024

Oficiálne výsledky Eurovolieb 2024 na Slovensku

Eurovoľby

MS 2022: Fíni sú prví finalisti, USA zdolali 4:3

Domáci si tak zahrajú o zlato.

MS 2022: Fíni sú prví finalisti, USA zdolali 4:3
Na snímke vpravo fínsky hráč Mikko Lehtonen, vľavo hráč USA Karson Kuhlman v semifinálovom zápase Fínsko – USA na MS v hokeji 2022. Foto: TASR/AP

Hokejisti domáceho Fínska sa stali prvými finalistami MS. V sobotňajšom (28. 5.) semifinálovom zápase zdolali tím USA 4:3. V nedeľu (29. 5.) si zahrajú o zlato proti víťazovi večerného semifinále medzi Kanadou a Českom.

Pre Fínsko to bude historicky prvá medaila z domáceho šampionátu a zároveň tretie finále na MS po sebe.

Suomi majú šancu získať počas jednej sezóny olympijské zlato aj triumf na MS. Pre Američanov je prehra s Fínskom už 11. po sebe v semifinále MS.

Po zápase vyhlásili najlepšiu trojicu hráčov z oboch tímov na MS. Z tímu USA sa do najlepšej trojky dostali obranca Seth Jones, brankár Jeremy Swayman a útočník Adam Gaudette.

Z fínskeho tímu si ocenenie odniesli útočník Sakari Manninen, obranca Mikko Lehtonen a brankár Jussi Olkinuora.

USA mali ideálny vstup do zápasu

Američania mali k dispozícii iba štyroch čistokrvných obrancov a v treťom defenzívnom páre alternovali útočníci Barber a Lafferty. Do zápasu však mali ideálny vstup, keď už na začiatku 2. minúty išli do vedenia.

Fínsky brankár Olkinuora vďaka cloneniu Gaudettea nemal ideálny výhľad na strelu Schmidta a tá skončila v jeho bránke – 0:1. Od 6. minúty hrali Fíni prvú presilovku, v ktorej bol blízko k vyrovnaniu Filppula, ale Swaymana zblízka neprekonal.

Fínsku príležitosť nevyužil ani Lammikko, na opačnej strane nebol dorážkou úspešný Farrell. Domáci vyrovnali v 17. minúte po ofenzívnom výpade obrancu Heiskanena, na ktorého bekhendovú strelu Swayman nestačil – 1:1. Američania mali v prvej časti miernu streleckú prevahu (11:7), ale druhý gól v nej nepridali.

Fíni si v druhej tretine dali väčší pozor na defenzívu, súperovi v nej dovolili iba 6 striel a prvýkrát v zápase išli do vedenia v 24. minúte. Tesne pred návratom vylúčeného Galchenyuka si Manninen poradil s obrancom Jonesom a prekonal Swaymana – 2:1.

Náskok domácich však trval iba necelé tri minúty, keďže Farrellova strela zo strednej vzdialenosti prekvapila Olkinuoru – 2:2. Fíni následne vystupňovali tlak, ktorý priniesol gólový efekt v 30. minúte.

Vatanen využil zakrytý výhľad amerického brankára a upravil na 3:2. Fíni následne spozorneli v defenzíve, súperovi nedovolili nebezpečné príležitosti a gól nepadol ani po strele Setha Jonesa v 36. minúte.

Dôležitý gól padol v úvode tretej časti

Dôležitý gól na 4:2 strelili Fíni už v úvode tretej časti, keď sa v presilovke usadili v pásme a krátko po nej Armia strelou spoza hráča prestrelil Swaymana. Američania vrhli sily do útoku, často sa hralo v tretine Fínov, ktorí čelili viacerým nebezpečným príležitostiam.

Aj vďaka pohotovým zákrokom Olkinuoru dlho držali dvojgólový náskok a prišli oň až počas hry Američanov bez brankára. Postaral sa o to Gaudette, ktorý zblízka zakončil rýchlu spoluprácu s Boldym a Tynanom – 4:3.

Viac gólov však už zámorský tím napriek ofenzívnej snahe nestrelil a domáci na radosť vyše 11-tisíc divákov zavŕšili postup do finále.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport