Na hlavný obsah

MS 2022: Kanada predviedla unikátny obrat a postúpila do semifinále

V tretej tretine prehrávala 0:3.

MS 2022: Kanada predviedla unikátny obrat a postúpila do semifinále
Foto zo štvrťfinálového zápasu Švédsko - Kanada na MS v hokeji 2022. Foto: TASR/AP

Hokejisti Kanady postúpili do semifinále MS vo Fínsku. V dramatickom štvrtkovom 26. 5.) štvrťfinálovom zápase v Tampere zdolali Švédsko 4:3 po predĺžení, hoci prehrávali 0:3. Rozhodujúci gól strelil v 61. minúte v presilovke Drake Batherson.

Švédi sa už v 8. minúte dostali do vedenia 2:0, ktoré napriek kanadskej prevahe v druhej tretine zvýšili na 3:0. Zámorský tím však v úvode tretej časti znížil a dvoma gólmi v 59. minúte šokoval zaskočených Švédov.

Tí budú tretíkrát za sebou chýbať v semifinále MS. Okrem obhajcov titulu si postup medzi štvoricu najlepších vybojovali aj Česi, ktorí v Helsinkách zdolali Nemecko 4:1.

Prvá tretina

Už v 1. minúte Kellman únikom pohrozil Kanaďanom, ale gól strelil Klingberg, ktorý po 87 sekundách hry prestrelil brankára Driedgera – 1:0. Úvod zápasu patril severanom, ktorí po prvom góle pokračovali v aktivite a v 8. minúte pridali druhý gól. Strelu kanadského obrancu zblokoval Nordström, puk získal Nylander a po úniku prekonal Driedgera – 2:0.

Kanaďania pridali na ofenzívnej aktivite aj dôraze pred bránkou a často zamestnávali brankára Ullmarka. Ten v prvej tretine viackrát podržal svoj tím, ešte viac práce však mal v druhej časti.

Druhá tretina

Kanaďania spustili po prvej tretine ofenzívnu smršť, často sa hralo pred Ullmarkom, ale ten bol veľká prekážka pre obhajcu titulu. Pred odkrytou bránkou ho v 24. minúte neprekonal Lowry, na opačnej strane Friberg trafil do žŕdky. Pomer striel v druhej tretine bol podľa oficiálneho zápisu 19:1 v prospech Kanady, no aj tretí gól zápasu strelili Švédi.

Postaral sa o to Friberg, ktorý v 28. minúte tečoval strelu Gustafssona – 3:0. Kanaďania naďalej pokračovali v aktivite, pozorný Ullmark však často prečítal ich zámery v zakončení a stihol sa včas presunúť aj proti viacerým strelám bez prípravy.

Tretia tretina a predĺženie

Ani v úvode tretej časti zámorský tím nepoľavil z aktivity a v 42. minúte ju zúročil v prvý gól. Strela Gravesa prešla až za Ullmarka, ktorý nemal ideálny výhľad – 3:1. Diváci videli aj v tretej tretine atraktívny hokej a najmä veľkú snahu Kanady o vyrovnanie.

K tomu jej pomohol švédsky obranca Dahlin, ktorý v 57. nešťastne vyhodil puk do hľadiska, čím daroval súperovi presilovku. V nej Dubois dostal puk na strelu bez prípravy, ktorú usmernil do protipohybu Ullmarka.

Švédi v závere kopili chyby v organizácii hry, dostávali sa pod tlak a 30 sekúnd po Duboisovom góle vyrovnal narodeninový oslávenec Barzal – 3:3.

V 35. sekunde predĺženia Nylander fauloval Bathersona a Kanaďania sa dostali k presilovke štyroch proti trom. Tú po 18 sekundách v

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Šport