Na hlavný obsah

Nálada v eurozóne sa v máji takmer nezmenila

Priemysel zaznamenal pokles dôvery.

Nálada v eurozóne sa v máji takmer nezmenila
Na snímke vlajka Európske únie. Foto: TASR/AP

Nálada v ekonomike eurozóny sa v máji takmer nezmenila. Mierne väčší optimizmus v službách a medzi spotrebiteľmi vykompenzoval pokles dôvery v priemysle. Údaje zverejnila Európska komisia (EK).

Podľa rýchleho odhadu EK sa index ekonomického sentimentu (ESI) v 19 krajinách, ktoré zaviedli spoločnú menu, v máji mierne zvýšil na 105 bodov zo 104,9 bodu v apríli. Analytici pritom očakávali, že hodnota indexu bude stagnovať na úrovni 104,9 bodu.

Všeobecná dôvera zostáva na úrovniach, ktoré neboli zaznamenané za uplynulý rok, keďže ju aj naďalej ovplyvňujú vysoká inflácia a prebiehajúca vojna na Ukrajine.

Zlepšila sa aj spotrebiteľská dôvera

Prieskum tiež odhalil, že zatiaľ čo index dôvery podnikateľov v priemysle eurozóny v máji klesol na 6,3 bodu zo 7,7 bodu v apríli, v službách, ktoré sú najväčším sektorom ekonomiky, vzrástol na 14 z 13,6 bodu. Aj spotrebiteľská dôvera sa zlepšila na -21,1 z aprílových -22 bodov.

Inflačné očakávania spotrebiteľov, ktoré v marci dosiahli historické maximum, v máji ďalej klesali a dosiahli 45,6 bodu (50 bodov v apríli). Boli nižšie aj medzi výrobcami, pričom klesli na 56,1 bodu zo 60 bodov v apríli.

ESI pre celú Európsku úniu tento mesiac klesol na 23,4 z 26,5 bodu. Ukazovateľ očakávanej zamestnanosti (EEI) mierne vzrástol na 112,9 zo 112,6 bodu.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika