Na hlavný obsah

Navaľnyj na súde neuspel. Potvrdili mu 9-ročný trest

Putina označil za šialeného zlodeja.

Navaľnyj na súde neuspel. Potvrdili mu 9-ročný trest
Na archívnej snímke z 20. februára 2021 ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj na súde v Moskve. Foto: TASR/AP

Väznený ruský opozičný líder Alexej Navaľnyj v utorok (24. 5.) neuspel s odvolaním sa proti verdiktu v prípade podvodu a pohŕdania súdom. Sudca mu potvrdil deväťročný trest odňatia slobody.

Trest okamžite nadobudol platnosť

Moskovský mestský súd rozhodol, že „rozsudok ponechá bezo zmien“ a že deväťročný trest okamžite nadobudne platnosť. To znamená, že Navaľného prevezú do trestaneckej kolónie s prísnym režimom.

Alexej Navaľnyj sa na súde domáhal zrušenia deväťročného trestu odňatia slobody, ktorý považuje za politicky motivovaný. Podľa AFP sa odvolací proces konal v čase, keď sa ruské úrady snažia umlčať domácich kritikov invázie na Ukrajinu.

Navaľnému koncom marca predĺžili väzenie na deväť rokov po tom, ako ho uznali za vinného z pohŕdania súdom a zo sprenevery darov pre svoje organizácie.

Invázia na Ukrajinu je postavená na lži, vyhlásil

Jeho právnička Oľga Michajlovová na súde uviedla, že rozsudok by mal byli zrušiť, pretože je „nespravodlivý“ a „v rozpore s medzinárodným právom“. Naopak, prokurátor verdikt označil za „zákonný a oprávnený“.

Navaľnyj nebol na utorkovom (24. 5.) súdnom pojednávaní osobne. Úrady mu však dovolili vystúpiť prostredníctvom živého videospojenia z nápravnej trestaneckej kolónie.

Tam si odpykáva trest za porušenie podmienečného prepustenia na základe starších obvinení z podvodu. Počas svojho vystúpenia Navaľnyj kritizoval prezidenta Vladimira Putina a označil ho za šialenca, ktorý na Ukrajine začal „hlúpu vojnu“ založenú na klamstvách.

„Toto je hlúpa vojna, ktorú začal váš Putin,“ povedal Navaľnyj a dodal, že celá invázia na Ukrajinu je „postavená na lži“. Šéfa Kremľa zároveň nazval „šialeným zlodejom“.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet