Na hlavný obsah

Nemecko by sa mohlo zbaviť závislosti od ruského plynu do jari 2025

K tomu bude treba vybudovať aj nové plynovody.

Nemecko by sa mohlo zbaviť závislosti od ruského plynu do jari 2025
Ilustračná snímka. Foto: TASR/AP

Nemecko by sa mohlo závislosti od ruského plynu zbaviť v nasledujúcich troch rokoch. Predpokladá to energetická spoločnosť RWE, najväčší producent elektrickej energie v Nemecku. Informovala o tom agentúra Reuters, ktorá sa odvolala na nemecké médiá.  

„Ak budeme postupovať rýchlo, mohli by sme to zvládnuť do jari 2025,“ povedal šéf RWE Markus Krebber. Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck predtým uviedol, že Nemecko by mohlo byť nezávislé do polovice roka 2024.

Šéf RWE tak potvrdil odhad vedenia energetickej spoločnosti E.ON ešte z konca marca. Ako vtedy povedal generálny riaditeľ E.ON Leonhard Birnbaum, Nemecko bude potrebovať približne tri roky na zabezpečenie alternatívnych dodávok, ktoré mu umožnia získať nezávislosť od ruského zemného plynu.  

Krebber dodal, že okrem výstavby potrebnej infraštruktúry na dovoz skvapalneného zemného plynu (LNG) bude treba vybudovať aj nové plynovody na prepravu suroviny naprieč európskymi krajinami.

Čo sa týka pokračovania dodávok ruského plynu v súvislosti s novým mechanizmom platieb, Krebber uviedol, že očakáva ďalšie komplikácie s dodávkami, nie však úplné zatvorenie kohútikov.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika