Na hlavný obsah

Nemecko je za embargo na ruskú ropu aj bez Maďarska

Budapešť je najväčším kritikom plánovaného zákazu dovozu ropy z Ruska.

Nemecko je za embargo na ruskú ropu aj bez Maďarska
Na ilustračnej snímke ropné pole pri Greensburgu v americkom štáte Kansas. Foto: TASR/AP

Nemecký minister hospodárstva Robert Habeck je sklamaný z toho, že Európskej únii sa doteraz nepodarilo dohodnúť na uvalení embarga na ruskú ropu.

Ako dodal, Nemecko je ochotné rokovať o takomto kroku aj bez Maďarska, ak to má celý proces urýchliť. Budapešť je najväčším kritikom plánovaného zákazu dovozu ropy z Ruska. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Ak by predsedníčka Európskej komisie oznámila, že k zákazu dovozu ropy z Ruska pristúpi 26 krajín EÚ, teda bez Maďarska, takéto riešenie by som určite podporil. Zatiaľ som však takýto návrh nezaznamenal,“ povedal Habeck.

Vyhlásil to pred začatím rokovaní s politickými lídrami a priemyselníkmi na výročnom Svetovom ekonomickom fóre (WEF) v Davose.

Svetové ekonomické fórum bude riešiť aj Ukrajinu

WEF sa vo švajčiarskom horskom stredisku koná netradične v máji. Každoročné stretnutie svetovej politickej a podnikateľskej elity v Davose sa zvyčajne koná v januári. Tento rok ho však pre obavy z koronavírusového variantu omikron presunuli na 22. až 26. mája.

Hlavnou témou tohtoročného WEF je vývoj na Ukrajine, ktorú 24. februára napadlo Rusko. V dôsledku toho sa na tohtoročnom podujatí vôbec nezúčastňujú ruskí politici, podnikatelia či akademici.

Okrem krízy na Ukrajine ďalšími témami v rámci WEF bude zotavovanie ekonomiky po pandémii nového koronavírusu, riešenie klimatickej zmeny, budúcnosť pracovného trhu, akcionársky kapitalizmus či využívanie nových technológií.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Ekonomika