Na hlavný obsah

Nová maďarská prezidentka odsúdila ruskú agresiu

Najskôr pocestuje do Poľska.

Nová maďarská prezidentka odsúdila ruskú agresiu
Nová maďarská prezidentka Katalin Nováková počas slávnostnej inaugurácie. Foto: TASR/AP

Nová maďarská prezidentka Katalin Nováková na svojej sobotňajšej (14. 5.) inaugurácii odsúdila „Putinovu agresiu“ proti Ukrajine. Avizovala, že jej prvá pracovná cesta povedie do Poľska. Informovala o tom agentúra Reuters.

„Odsudzujeme Putinovu agresiu, ozbrojenú inváziu na územie suverénneho štátu. Navždy vravíme nie každej snahe zameranej na obnovenie Sovietskeho zväzu,“ povedala vo svojom inauguračnom príhovore Nováková. Je prvou ženou vo funkcii maďarského prezidenta a vo svojich 44 rokoch súčasne najmladšou hlavou štátu v dejinách Maďarska.

Nováková ďalej vyhlásila, že vojna na Ukrajine sa „vedie aj proti nám, mierumilovným Maďarom“. Preto je podľa nej potrebné aby sa vyšetrili vojnové zločiny spáchané na Ukrajine a aby ich páchatelia neušli trestu.

Prezidentka navštívi Poľsko

Zároveň oznámila, že v utorok 17. mája navštívi Varšavu, kde sa stretne s poľským prezidentom Andrzejom Dudom. Zdôraznila, že obe krajiny spájajú tradičné priateľské väzby.

Agentúra Reuters zhodnotila toto gesto novej prezidentky ako zjavnú snahu napraviť donedávna blízke vzťahy s Poľskom, ktoré narušila neochota Maďarska dodávať zbrane Ukrajine a zavádzať sankcie týkajúce sa dovozu ruských energetických surovín.

Poľsko sa po ruskom vpáde na Ukrajinu jednoznačne postavilo na stranu Kyjeva, zatiaľ čo maďarský premiér Viktor Orbán sa vyhýba priamej kritike Vladimira Putina.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet