Na hlavný obsah

Parlament schválil uznesenie odsudzujúce ruskú agresiu na Ukrajine

Odobril aj pozmeňujúci návrh smerom k Rusku a Bielorusku.

Parlament schválil uznesenie odsudzujúce ruskú agresiu na Ukrajine
Na snímke poslanci NR SR tlieskajú počas virtuálneho príhovoru ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Foto: TASR

Poslanci Národnej rady (NR) SR v utorkovom (10. 5.) hlasovaní prijali uznesenie, ktorým odsúdili činy Ruskej federácie, prezidenta Ruska Vladimira Putina, ako aj ruských ozbrojených síl a ich veliteľov proti Ukrajine. Označili to za akt bezdôvodnej vojenskej agresie vrátane zločinov proti ľudskosti a vojnových zločinov. Za prijatie uznesenia hlasovalo 98 poslancov zo 124 prítomných.

Plénum zároveň odobrilo aj pozmeňujúci návrh, ktorým sa dočasne pozastavuje činnosť skupiny priateľstva s Bieloruskom a skupiny priateľstva s Ruskou federáciou. A to v rámci slovenskej skupiny Medziparlamentnej únie. Skupiny by nemali fungovať, kým sa neskončí vojenská prítomnosť Ruska na území Ukrajiny.

Zároveň odmietli návrh podpredsedu parlamentu Juraja Blanára (Smer-SD). Ten chcel, aby plénum v uznesení vyzvalo štáty prispieť k mierovému riešeniu konfliktu.

Parlament tiež v uznesení odsudzuje zločiny proti ľudskosti a vojnové zločiny, ktoré musia podľa slovenských poslancov dôsledne vyšetriť.

Uznesením zároveň vyzývajú Rusko na okamžité zastavenie bojov. Taktiež stiahnutie všetkých ozbrojených síl z územia Ukrajiny a rešpektovanie jej územnej celistvosti v medzinárodne uznaných hraniciach.

Poslanci tiež podporujú a oceňujú vyjadrenia a činy predstaviteľov organizácií ruského verejného a spoločenského života, mimovládnych organizácií a jednotlivcov odsudzujúce vojenskú agresiu Ruskej federácie proti Ukrajine.

Vyzývajú zároveň ruské štátne orgány vrátane prezidenta, aby zastavili represiu voči týmto osobám a rešpektovali ľudské práva a slobody.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko