Na hlavný obsah

Pellegrini kritizoval voľbu šéfa Najvyššieho kontrolného úradu

Hovoril o temnej vláde, premiér to odmietol.

Pellegrini kritizoval voľbu šéfa Najvyššieho kontrolného úradu
Na snímke nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini. Foto: TASR

Post predsedu Najvyššieho kontrolného úradu (NKÚ) SR by nemal obsadiť nominant OĽANO. Rovnako tak ani post podpredsedu úradu. Vyhlásil to líder mimoparlamentného Hlasu-SD a nezaradený poslanec Národnej rady (NR) SR Peter Pellegrini.

Aj táto voľba v parlamente podľa neho ukazuje, že „vládna koalícia hlasovala opäť s fašistami“. Hovorí o vzniku temnej koalície. Premiér Eduard Heger (OĽANO) odmieta, že by stál na čele takejto koalície.

NKÚ by mal byť v rukách opozície, tvrdí

Pellegrini podotkol, že NKÚ by mal kontrolovať vládu i jej hospodárenie a mal by byť v rukách opozície. Ide pritom podľa neho o jednu z mála inštitúcií, ktorá môže a má reálne možnosti na kontrolovanie vlády.

Hlas-SD je však presvedčený, že ani posledné dva roky nebol úrad účinným kontrolórom. Podľa neho sa venoval skôr bývalým vládam než tej súčasnej. Podotkol, že tá pritom neefektívne míňala financie a dosadzovala si nominantov do rôznych funkcií.

Expremiér tvrdí, že doterajší podpredseda NKÚ Ľubomír Andrassy, ktorého zvolili v stredu (25. 5.) za šéfa NKÚ, si pravdepodobne vytváral priestor u lídra OĽANO Igora Matoviča na svoju nomináciu.

Pellegrini: Začína sa doba temna. Heger a Remišová reagujú

Pellegrini hovorí, že aj pri tejto voľbe zrejme vládna koalícia „opäť hlasovala aj s fašistami“. Pripomenul, že poslanci z ĽSNS podporili aj protiinflačný balíček ministra financií Igora Matoviča (OĽANO).

Pellegrini hovorí o „temnej koalícii s fašistami“, začína sa podľa neho na Slovensku doba vážnych problémov a „doba temna“. Opozícia preto podľa neho musí konať a riešiť referendum o predčasných voľbách.

Premiér Heger po štvrtkovom (26. 5.) rokovaní vlády zdôraznil, že stojí na čele koalície štyroch strán, a to OĽANO, SaS, Za ľudí a Sme rodina. Podotkol, že aj protiinflačný balíček Igora Matoviča by prešiel bez podpory ĽSNS.

Podobne to vníma aj vicepremiérka Veronika Remišová (Za ľudí). Nemyslí si, že by tu vznikla nejaká alternatívna prorodinná koalícia s ĽSNS.

To, že za to zahlasovali iní poslanci, je podľa nej v poriadku. Tvrdí, že strana Za ľudí s fašistami nevyjednávala a ani nebude. „Kto uznal za vhodné, za to zahlasoval,“ uzavrela.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko