Na hlavný obsah

Počet amerických vojakov v Európe sa od začiatku ruskej invázie zvýšil o 30 %

Aktuálne ich je na kontinente asi 102 000.

Počet amerických vojakov v Európe sa od začiatku ruskej invázie zvýšil o 30 %
Ilustračná snímka - cvičenie vojenských jednotiek vo výcvikom centre Lešť. Foto: TASR

Počet amerických vojakov rozmiestnených v európskych krajinách sa po ruskej invázii na Ukrajinu zvýšil o 30 percent. V súčasnosti majú Spojené štáty v Európe približne 102 000 svojich vojakov. Informovala o tom stanica CNN s odvolaním sa na amerického generála Marka Milleyho.

„Armáda Spojených štátov (pred inváziou) mala v rámci Velenia americkej armády v Európe (US EUCOM) okolo 78 000 (vojakov). Za niekoľko mesiacov sme tento počet navýšili o 30 percent. Od dnešného rána máme v oblasti EUCOM zhruba 102 000 vojakov v mnohých krajinách,“ povedal Milley.

Predseda Zboru náčelníkov štábov (JCS) armády USA Milley dodal, že USA od začiatku vojny na Ukrajine navýšili vojenskú prítomnosť v Európe čo sa týka pozemných, námorných aj vzdušných síl.

Generál Milley priblížil, že v oblasti Stredozemného a Baltského mora USA aktuálne pôsobí vyše 15 000 príslušníkov námorníctva. Okrem toho 12 bojových perutí a dve letecké brigády. Na súši dva armádne zbory, dve divízie a šesť brigádnych bojových tímov.

USA po začiatku ruskej invázie na Ukrajinu posilnili svojimi vojakmi, zbraňami a ďalšou vojenskou technikou najmä krajiny ležiace na tzv. východnom krídle Severoatlantickej aliancie.

USA zároveň prispeli tisíckami svojich vojakov aj do tzv. síl rýchlej reakcie NATO, ktoré po začiatku ruskej invázie vôbec prvýkrát uviedli do pohotovosti a čiastočne aj nasadili.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet