Na hlavný obsah

Počet obetí prudkých dažďov v Brazílii stúpol na 84

Úrady vyhlásil núdzový stav celkovo v 14 lokalitách.

Počet obetí prudkých dažďov v Brazílii stúpol na 84
Foto po záplavách v Brazílii po prudkých dažďoch. Foto: SITA/AP

Na 84 stúpol počet obetí prudkých dažďov, ktoré na severovýchode Brazílie spôsobili zosuvy pôdy. Oznámil to v nedeľu (29. 5.) guvernér brazílskeho štátu Pernambuco Paulo Câmara. Píše o tom agentúra DPA v pondelok (30. 5.).

„Vieme, že poskytnúť pomoc v prvých hodinách je veľmi náročné. Teraz je to o tom, aby sme konali efektívne,“ uviedol Câmara.

„Hovoril som so všetkými starostami o tom, aby sme vytvorili plán krokov, ktoré v súčasnosti potrebujú podporu vlády,“ dodal guvernér. Zároveň oznámil, že na pomoc uvoľnia 100 miliónov brazílskych realov (19,6 milióna eur).

Úrady vyhlásil núdzový stav celkovo v 14 lokalitách obklopujúcich prístavné mesto Recife. Lejaky, ktoré spôsobili zosuvy pôdy, začali v stredu (25. 5.) a len cez víkend v ich dôsledku zahynulo údajne 79 ľudí, uvádza DPA.

V okolí meste Recife napadlo za 24 hodín vyše 200 mililitrov zrážok. Stále je nezvestných 56 ľudí a svoje domovy muselo v dôsledku nepriaznivého počasia opustiť takmer 4 000 ľudí.

„Aj keď nateraz prestalo pršať, v nasledujúcich dňoch očakávame viac výdatných dažďov. Takže je dôležité, aby sme zachovali ochranné opatrenia,“ uviedol brazílsky minister pre rozvoj regiónov Daniel Ferreira.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet