Na hlavný obsah

Podnesterské vojská sú podľa armády Ukrajiny v bojovej pohotovosti

V sobotu tam hlásili ďalšie výbuchy.

Podnesterské vojská sú podľa armády Ukrajiny v bojovej pohotovosti
Na snímke vlajka Podnesterska. Foto: Wikipedia - Voľné dielo

Ukrajinská armáda v nedeľu (8. 5.) varovala, že jednotky moldavského separatistického regiónu Podnestersko, ako aj tamojšie ruské sily, sú v stave plnej bojovej pohotovosti. Informovala o tom agentúra AP.

Generálny štáb ukrajinských ozbrojených síl v príspevku zverejnenom na sociálnej sieti bližšie podrobnosti k tomu vo svojej hodnotiacej správe neuviedol.

Z Podnesterska, ktorý sa nachádza pri hraniciach s Ukrajinou, hlásili v sobotu ďalšie útoky. Podobné útoky hlásia z tohto separatistického regiónu už takmer dva týždne, pričom tieto incidenty vyvolali obavy, že ruská vojna na Ukrajine by sa mohla rozšíriť aj na ďalšie fronty.

Samozvaná Podnesterská „republika“ sa oddelila od Moldavska v roku 1992 po krátkej vojne s Kišiňovom. Odvtedy tam pôsobí približne 1 500 ruských vojakov.

Jeden z ruských veliteľov pritom v apríli vyhlásil, že jedným z cieľov ruskej vojenskej operácie na Ukrajine je aj vytvorenie pozemného koridoru smerujúceho práve k Podnestersku, aby Rusko k tomuto regiónu získalo lepší prístup.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet