Na hlavný obsah

Právnik Zoroslav Kollár dostal pre korupciu peňažný trest 70 000 eur

Rozhodla o tom sudkyňa ŠTS.

Právnik Zoroslav Kollár dostal pre korupciu peňažný trest 70 000 eur
Na snímke obžalovaný Zoroslav Kollár pred hlavným pojednávaním na Špecializovanom trestnom súde (ŠTS) v Pezinku. Foto: TASR

Konkurzný právnik Zoroslav Kollár dostal pre korupciu úhrnný peňažný trest vo výške 70 000 eur. V prípade nezaplatenia náhradný 14-mesačný trest odňatia slobody.

V piatok (27. 5.) o tom rozhodla sudkyňa Špecializovaného trestného súdu (ŠTS) v Pezinku. Tá schválila dohodu o vine a treste uzavretú medzi prokurátorom Úradu špeciálnej prokuratúry (ÚŠP) a obvineným. Rozhodnutie je právoplatné.

Súd dohodu o vine a treste považuje za primeranú a spravodlivú. „Proti tomuto rozsudku nie je prípustné odvolanie,“ povedala sudkyňa ŠTS Ružena Sabová.

Bývalý šéf SIS obvinenie odmieta

Kollár čelil obvineniu, že mal v auguste 2020 poskytnúť prostredníctvom Ľudovíta Makóa vtedajšiemu vedeniu Slovenskej informačnej služby (SIS) úplatok vo výške 40 000 eur za to, aby nebol sledovaný.

Ide o prečin podplácania. Bývalý šéf SIS Vladimír Pčolinský, ktorý v tomto prípade čelí obžalobe, prijatie úplatku opakovane odmietol.

V druhej korupčnej kauze mal Kollár sprostredkovať stretnutia Tomáša Rajeckého s bývalým šéfom Kriminálneho úradu finančnej správy (KÚFS) Ľudovítom Makóom.

Ten mal za úplatok 300 000 eur zabezpečiť krytie ilegálnej výroby cigariet a včasné informácie o prípadných zásahoch orgánov činných v trestnom konaní. Kollár mal napokon sľúbenú odmenu odmietnuť. V tomto prípade ide o prečin nepriamej korupcie.

Kollár je obvinený aj v rámci akcie Víchrica, ktorá sa týka korupcie na súdoch.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko