Na hlavný obsah

Ruská armáda tvrdí, že prevzala kontrolu nad oceliarňou Azovstaľ

Informovali o tom ruské médiá.

Ruská armáda tvrdí, že prevzala kontrolu nad oceliarňou Azovstaľ
Na satelitnej snímke sú oceliarne Azovstaľ v obliehanom prístavnom meste Mariupol na juhovýchode Ukrajiny. Foto: TASR/AP

Ruská armáda tvrdí, že „úplne oslobodila“ oceliarsky komplex Azovstaľ v ukrajinskom prístavnom meste Mariupol. Skrývali sa v ňom poslední ukrajinskí vojaci brániaci toto mesto pred ruskou agresiou.

S odvolaním sa na správy ruských médií o tom v piatok (20. 5.) informovala agentúra AFP.

V komplexe bolo 531 vojakov

Ruské ministerstvo obrany podľa stanice BBC informovalo, že v piatok (20. 5.) sa „vzdala“ posledná skupina ukrajinských vojakov, ktorá sa v Azovstali ešte ukrývala. Podľa rezortu má ísť o 531 príslušníkov pluku Azov.

„Areál metalurgického závodu Azovstaľ, kde bola od 21. apríla tohto roka blokovaná skupina ukrajinských militantov z nacistického zoskupenia Azov, je úplne oslobodené,“ povedal hovorca ruského ministerstva obrany generálmajor Igor Konašenkov.

Podzemné priestory Azovstaľu, kde sa ukrývali militanti, sú podľa Konašenkova plne pod kontrolou ruských ozbrojených síl.

BBC upozornila, že správu o ovládnutí Azovstaľu ruskými silami nedokáže nezávisle overiť.

Niektorých obrancov možno postavia pred súd

Ruská armáda po správe o ovládnutí Azovstaľu tiež informovala, že po takmer troch mesiacoch obliehania už má kontrolu nad celým Mariupolom.

Veliteľ pluku Azov Denys Prokopenko vo videu zdieľanom na komunikačnej aplikácii Telegram krátko predtým oznámil, že velenie ukrajinskej armády nariadilo vojakom, ktorí ešte boli v oceliarňach Azovstaľ, aby zložili zbrane.

Zároveň vyjadrilo vieru v to, že  sa mu ich podarí vymeniť za ruských vojakov zajatých počas bojov na Ukrajine. Prokremeľské úrady v Donecku však avizovali, že niektorých obrancov Azovstaľu postavia pred súd.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet