Na hlavný obsah

Skupina G7 nikdy neuzná hranice, ktoré Rusko zmení silou

Krajiny sľúbili rozšírenie sankcií proti Rusku.

Skupina G7 nikdy neuzná hranice, ktoré Rusko zmení silou
Predstavitelia skupiny G7 vo Weissenhäuser Strand na severe Nemecka. Foto: TASR/AP

Priemyselne najrozvinutejšie krajiny skupiny G7 prisľúbili v sobotu (14. 5.) rozšírenie sankcií na sektory, od ktorých je Rusko závislé. Zároveň varovali Čínu v súvislosti s marením sankčných opatrení proti Moskve za ruskú vojenskú inváziu na Ukrajinu. Informovala o tom agentúra AFP.

Ministri zahraničných vecí G7 vo vyhlásení zverejnenom na záver dvojdňového rokovania v Nemecku ďalej uviedli, že nikdy neuznajú hranice, ktoré sa Rusko snaží vojnou na Ukrajine zmeniť.

„Nikdy neuznáme hranice, ktoré sa Rusko pokúša posunúť vojenskou agresiou a budeme pokračovať podpore suverenity a územnej celistvosti Ukrajiny vrátane Krymu,“ uvádza sa vo vyhlásení.

Skupina podporila Moldavsko

Skupina G7 vyzvala Bielorusko, aby prestalo „umožňovať“ Rusku viesť vojnu na Ukrajine. „Vyzývame Bielorusko, aby prestalo umožňovať ruskú agresiu a dodržiavalo svoje medzinárodné záväzky,“ uviedli šéfovia diplomacií G7.

Zároveň zdôraznili rastúci dosah vojny na Ukrajine na chudobnejšie krajiny. Najmä v oblasti potravinovej bezpečnosti a avizovali, že budú pokračovať v dodávkach zbraní Ukrajine.

Skupina G7 okrem iného vyjadrila znepokojenie nad nedávnymi pokusmi o destabilizáciu Podnesterska. Zdôraznila tiež svoju podporu Moldavsku.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Svet