Na hlavný obsah

Ukrajinský šéf diplomacie Kuleba: Máme šťastie, že susedíme so Slovenskom

Štát si bude pamätať pomoc slovenských priateľov, hovorí.

Ukrajinský šéf diplomacie Kuleba: Máme šťastie, že susedíme so Slovenskom
Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba. Foto: TASR/AP

Ukrajinský minister zahraničných vecí Dmytro Kuleba ocenil pomoc, ktorú Slovensko poskytlo Ukrajine po začiatku ruskej vojenskej invázie. Spravil tak v príspevku zverejnenom v noci na utorok (3. 5.) na twitteri.

„Ukrajina si bude pamätať, čo pre nás spravili naši slovenskí priatelia. Vrúcne prijatie Ukrajincov utekajúcich pred vojnou, humanitárna pomoc, dodávky zbraní, podpora pre udelenie štatútu kandidátskej krajiny do Európskej únie pre Ukrajinu a umožnenie vývozu bez nutnosti zaplatenie ciel do EÚ. Máme šťastie, že Slovensko je našim susedom,“ napísal Kuleba.

Cez logistické centrum v Haniske pri Košiciach, ktoré pomáha pri preprave pomoci z členských štátov Európskej únie cez územie Slovenska na Ukrajinu, prešlo už viac ako 600 ton humanitárnej pomoci. Slovensko okrem toho vyčlenilo aj niekoľko miliónov eur na vojenskú pomoc pre Ukrajinu.

Hraničné priechody na slovensko-ukrajinskej hranici prekročilo od začiatku ruskej vojenskej invázie na Ukrajine už vyše 387 500 ľudí. Slovensko pritom udelilo od 1. marca dočasné útočisko už takmer 73 200 ľudom.

Moje odložené články

    Viac

    Najčítanejšie

    Nové v rubrike Slovensko